Handläggningstider för asylansökningar från så kallade säkra länder

Svar på skriftlig fråga 2015/16:227 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Avslut
Svar på skriftlig fråga är färdigbehandlat

Dnr Ju2015/08355/POL

Justitiedepartementet

Till riksdagen

Svar på fråga 2015/16:227 av Fredrik Schulte (M) Handläggningstider för asylansökningar från så kallade säkra länder

Fredrik Schulte har frågat mig om hur lång handläggningstid jag bedömer att ett asylärende kommer ta efter Sverige infört en lista över så kallade säkra länder och när jag tror att reformen kommer vara införd.

Förhandlingar om en förordning för en EU-gemensam lista över så kallade säkra ursprungsländer pågår för närvarande. Av överenskommelsen om insatser med anledning av flyktingkrisen framgår att resultatet av förhandlingarna ska genomföras i Sverige. Arbetet med de punkter som ingår i överenskommelsen är prioriterat. En lista över säkra ursprungsländer kan innebära att antalet uppenbart ogrundade asylansökningar inom EU minskas. Det bör samtidigt framhållas att Sverige redan idag har ett system för en skyndsam handläggning av dessa ansökningar. Det innebär att en asylansökan som bedöms som uppenbart ogrundad leder till ett beslut om avvisning med omedelbar verkställighet. I likhet med förslaget om en lista med säkra ursprungsländer innebär den svenska ordningen att varje ansökan prövas individuellt.

Regeringens ambitioner i denna fråga är tydlig. I regleringsbrevet 2015 för Migrationsverket har regeringen gett ett uppdrag till verket att se till att ärenden där avvisning med omedelbar verkställighet kan ske, handläggs så snabbt som möjligt. Detsamma gäller ärenden där sökande

kommer från länder dit avvisning med omedelbar verkställighet sker i hög utsträckning. Målet är att antalet ogrundade ansökningar ska minska.

Stockholm den 10 november 2015

Morgan Johansson

Övrigt om svar på skriftliga frågan