Gui Minhai

Svar på skriftlig fråga 2021/22:880 besvarad av Utrikesminister Ann Linde (S)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX
UD2022/01045 Utrikesdepartementet Utrikesministern Till riksdagen

Svar på fråga 2021/22:880 av Robert Hannah (L)
Gui Minhai

Robert Hannah har frågat mig om jag är beredd att kalla hem Sveriges ambassadör i Kina i protest mot Kinas kidnappning och olagliga frihetsberövande av Gui Minhai.

Sveriges ambassader är värdefulla kanaler för dialog med sina värdländer. Vi strävar efter att hålla dessa kanaler öppna, också för att kunna föra dialog om frågor där vi inte delar värdlandets syn. Att kalla hem Sveriges ambassadör i Kina skulle motverka det syftet.

Gui Minhais situation är fortsatt mycket allvarlig. Jag och regeringen har framfört tydliga protester mot det kinesiska agerandet. Sveriges arbete för Gui Minhai fortsätter med oförminskad styrka och vår linje ligger fast; Gui Minhai måste släppas fri och kunna återförenas med sin dotter och familj.

Stockholm den 2 februari 2022

Ann Linde

Skriftlig fråga 2021/22:880 av Robert Hannah (L) (Besvarad 2022-02-02)

Fråga 2021/22:880 Gui Minhai

av Robert Hannah (L)

till Utrikesminister Ann Linde (S)

 

Det har gått över sex år sedan göteborgaren Gui Minhai kidnappades av den kinesiska staten från Pattaya i Thailand. Jag har drivit frågan om hans frisläppande i många år i riksdagen. Ännu är han inte frisläppt. Regeringen har krävt ett frisläppande av Gui Minhai men inte vågat handla tillräckligt starkt.

Min åsikt är att tiden är mogen för att Sverige går över i en diplomatisk bojkott av Kina om landet inte är berett att släppa Gui Minhai.

Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga utrikesminister Ann Linde:

 

Är ministern beredd att kalla hem Sveriges ambassadör i Kina i protest mot Kinas kidnappning och olagliga frihetsberövande av Gui Minhai?

Intressenter

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.