Gamla samlingar i skolor
Svar på skriftlig fråga 2020/21:156 besvarad av Utbildningsminister Anna Ekström (S)
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Svar på fråga 2020/21:156 av Maria Nilsson (L) Gamla samlingar i skolan
Maria Nilsson har frågat mig om jag anser att det finns ett behov av nationella riktlinjer för skolor för hur äldre samlingar som kan finnas kvar på många skolor ska hanteras.
Jag känner sedan tidigare till att det finns skolor som har samlingar av skelett och andra mänskliga kvarlevor. De flesta används inte längre i undervisningen, även om det finns undantag.
Riksdagen och regeringen styr skolan genom att ange de övergripande mål och ramar som gäller för verksamheten, bland annat genom att besluta de lagar och förordningar som gäller för skolväsendet. Huvudmännen ansvarar i sin tur för skolans drift och organisering utifrån de bestämmelser som finns, vilket bland annat innebär att huvudmannen har ansvar för att hantera skolornas inventarier. Detta gäller också de eventuella äldre samlingar av skelett eller andra mänskliga kvarlevor som kan finnas på en skola.
Skolornas samlingar är huvudmännens egendom. De bedömningar och etiska avvägningar om hur mänskliga kvarlevor ska hanteras, om de ska användas i undervisningen eller begravas, åligger därför respektive huvudman.
Mänskliga kvarlevor finns också i många museers samlingar, efter att för forskningsändamål ha samlats in under hundratals år. Hanteringen av mänskliga kvarlevor ingår i en av museernas huvuduppgifter, att bedriva en aktiv samlingsförvaltning för att nå verksamhetens mål. Museerna har i arbetet med mänskliga kvarlevor att förhålla sig till lagar, överenskommelser och etiska riktlinjer inom området.
Museernas arbete och det stöd för hanteringen av mänskliga kvarlevor i museisamlingar som Riksantikvarieämbetet nyligen tagit fram kan eventuellt även ge ledning åt huvudmännen i hanteringen av skolornas äldre samlingar.
Mot denna bakgrund avser jag inte att initiera ett arbete med nationella riktlinjer gällande dessa samlingar.
Stockholm den 14 oktober 2020
Anna Ekström
Skriftlig fråga 2020/21:156 av Maria Nilsson (L) (Besvarad 2020-10-14)
Fråga 2020/21:156 Gamla samlingar i skolor
av Maria Nilsson (L)
till Utbildningsminister Anna Ekström (S)
Vid en flytt av en skola började lärarkåren titta närmare på skolans samling av skelett och ben. Via konsultationer från en expert inom arkeologisk genetik framkom att en del av skolans samlingar var äkta, till exempel skelett från två olika individer. Det ska tilläggas att dessa artefakter inte har använts i skolans undervisning under de senaste 40 åren.
Det är högst sannolikt att denna skola inte är den enda skolan som har den här typen av samlingar i sin ägo. Samtidigt som sådana samlingar i dag inte kan betraktas som annat än oetiska, får skolor som frågar hur samlingarna ska hanteras svaret att detta ska hanteras lokalt.
Det finns således en stor risk att skolor väljer att slänga samlingar. Samtidigt har exempelvis museer nationella riktlinjer för hur sådana samlingar och situationer ska hanteras.
Med anledning av detta vill jag fråga utbildningsminister Anna Ekström:
Anser ministern att det finns ett behov av nationella riktlinjer för skolor för hur den här typen av äldre samlingar som kan finnas kvar på många skolor ska hanteras?
Intressenter
Frågeställare
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

