Fusk vid transporter
Svar på skriftlig fråga 2018/19:366 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
N2019/01165/MRT
Näringsdepartementet
Infrastrukturministern
Till riksdagen
Svar på fråga 2018/19:366 av Thomas Morell (SD)
Fusk vid transporter
Thomas Morell har frågat inrikesministern om han avser att vidta åtgärder för att stävja fusket med oseriösa lågpristransporter och därmed skapa förutsättningar för ett sunt samarbete mellan väg- och järnvägsföretag.
Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
För regeringen är det prioriterat att fusket inom transportnäringen behöver stävjas. Av det skälet har regeringen under senare år vidtagit flera åtgärder för att säkerställa både schyssta sociala villkor för förare och sunda konkurrensvillkor för transportföretagen. Sanktionsavgifter vid överträdelser av cabotagereglerna har införts, det har getts en möjlighet att hindra fortsatt färd genom klampning av fordon i upp till 36 timmar och beställaransvaret har skärpts.
Vidare är jag och regeringen mycket aktiva i den pågående revideringen av flera av EU:s rättsakter på yrkestrafikområdet. En väl fungerande marknad för godstransporter liksom sunda och likvärdiga konkurrensvillkor mellan EU:s medlemsstater är viktigt. Regeringen verkar i dessa förhandlingar för att få till stånd regler för vägtransporter med lastbil och buss som är tydligare och enklare att kontrollera. Lika lön för lika arbete på samma plats är en viktig utgångspunkt i detta arbete.
En förutsättning för att de genomförda reformerna inom yrkestrafiken ska få önskvärd effekt är att det finns en effektiv verksamhet för att kontrollera regelefterlevnaden på vägarna. I riksdagens beslut om statsbudgeten för 2017 har Polismyndigheten tillförts medel för att bland annat förbättra insatserna gällande kontroller av cabotagetransporter.
Jag kommer följa frågan noga och regeringen kommer vid behov överväga ytterligare åtgärder för att främja en sund och välfungerande vägtransportmarknad.
Stockholm den 19 mars 2019
Tomas Eneroth

