Frisläppande av IS-terrorister

Svar på skriftlig fråga 2025/26:416 besvarad av Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

Svar på fråga 2025/26:416 Frisläppande av IS-terrorister

till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)

 

Svar på fråga 2025/26:416 av Markus Wiechel (SD)
Frisläppande av IS-terrorister

Markus Wiechel har frågat mig om jag tagit initiativ till analys av eventuella risker för att styret i Syrien släpper IS-terrorister fria och hur jag avser att i så fall agera för att skydda andra grupper i Syrien.

Regeringen ser med oro på stridigheterna mellan syriska regeringsstyrkor och kurdiska styrkor i nordöstra Syrien. Våld mot civila är oförsvarbart och inblandade aktörer måste visa återhållsamhet. Vi uppmanar båda parter att respektera och värna överenskommelser om vapenvila, och välkomnar förlängningen av avtalet från den 20 januari. Det avtal som slöts mellan parterna den 10 mars 2025 måste också efterlevas på ett ordnat och fredligt sätt. Av detta avtal framgår att övergångsregeringen ska överta kontrollen över lägren och fängelserna i nordöstra Syrien.

Sverige följer och analyserar situationen i nordöstra Syrien nära, inte minst genom vårt deltagande i den globala koalitionen mot Daesh. Syrien är sedan 2025 medlem i koalitionen och har en viktig roll i bekämpandet av IS.

Den syriska befolkningen, regionen och EU har ett gemensamt intresse av ett stabilt, säkert och enat Syrien. Vårt agerande är inte naivt. Sverige och EU understryker i samtal med den syriska övergångsregeringen med emfas vikten av ett inkluderande Syrien som är säkert för alla, inklusive för personer som tillhör landets etniska och religiösa grupper, så även kurder. Regeringen kommer också fortsätta att understryka vikten av ansvarsutkrävande för de brott som begåtts, och begås, i Syrien.

Stockholm den 3 februari 2026

 

Maria Malmer Stenergard

Skriftlig fråga 2025/26:416 av Markus Wiechel (SD) (Besvarad 2026-02-03)

Fråga 2025/26:416 Frisläppande av IS-terrorister

av Markus Wiechel (SD)

till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)

 

Utrikesminister Maria Malmer Stenergards välkomnande av överenskommelserna mellan den syriska övergångsregeringen och självstyret i nordöstra Syrien den 18 och den 20 januari i svaret på en skriftlig fråga från undertecknad (svar på fråga 2025/26:391) är djupt problematiskt av flera skäl. Naturligtvis är det bra om strider upphör, men dessa avtal betyder mer än så. De lägger bland annat ansvaret för tiotusentals IS-terrorister och deras familjer på en regim vars kärna är HTS – en salafistisk organisation med rötter i al-Qaida-nätverk och tydliga sympatier med Islamiska staten. Själva grundaren av HTS, som i dag är president i Syrien, har själv träffat IS-ledaren al-Baghdadi och var en del av denna terrorgrupp fram till dess att det av maktskäl sprack mellan Islamiska statens irakiska del och dess syriska gren Nusrafronten (som senare blev HTS).

I Damaskus säljs nu öppet jihadistflaggor och IS-symboler, regeringssoldater trogna den syriske presidenten bär IS-flaggor på uniformerna och regimen har upprepade gånger attackerat minoriteter som alawiter, kurder, kristna och druser. Samtidigt har den gått till offensiv mot de kurdiska styrkorna, de mest demokratiska, sekulära och västvänliga aktörerna i Syrien, som fram till nyligen höll IS-fångarna inlåsta. Sedan kontrollen tagits över har läger övergetts och fångar rymt och frigivits. Attackerna mot minoriteter har inte avtagit, utan eskalerar.

Att Sverige uttrycker stöd för avtal som ger en sådan regim kontroll över dessa farliga individer är naivt och riskerar att inte bara legitimera utan också bidra till extremism. Det underminerar också de kurdiska styrkornas insatser och ökar hotet mot regional stabilitet med spillover-effekter på Europa i form av terrorism och flyktingströmmar.

Sverige bör i stället kräva internationella garantier för minoriteters skydd, upprätthålla hård press mot regimen, verka för att behålla trycket på kurdernas kontroll över fånglägren och tydligt markera mot regimens radikala karaktär. Vi kan inte vara med och stärka salafister som hotar både Mellanöstern och vår egen säkerhet.

Mot bakgrund av ovanstående önskas utrikesminister Maria Malmer Stenergard svara på följande:

Har ministern tagit initiativ till en analys av eventuella risker för att styret i Syrien släpper IS-terrorister fria och hur avser ministern i så fall att agera för att skydda andra grupper i Syrien?

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.