Framtiden för Riksutställningar

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1572 besvarad av Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX

Dnr Ku2016/02033/KL

Kulturdepartementet

Kultur- och demokratiministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2015/16:1572 av Cecilia Magnusson (M) Framtiden för Riksutställningar

Cecilia Magnusson har frågat mig när och hur jag avser att återkomma med besked om Riksutställningars framtid.

Besked om Riksutställningars framtid lämnas i budgetpropositionen för år 2017.

Stockholm den 21 september 2016

Alice Bah Kuhnke

Skriftlig fråga 2015/16:1572 av Cecilia Magnusson (M) (Besvarad 2016-09-19)

Fråga 2015/16:1572 Framtiden för Riksutställningar

av Cecilia Magnusson (M)

till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

 

För ett år sedan föreslog Museiutredningen att Riksutställningar ska läggas ned. Regeringen har ännu inte gett besked i denna fråga. Kultur- och demokratiministern har via sin pressekreterare kommenterat att hela utredningsunderlaget för Riksutställningar finns med i den kulturarvsproposition som regeringen för tillfället arbetar på.

Enligt ovan nämnda kommentar är det dock oklart när Riksutställningars framtid avgörs, då ett besked kan dröja även när kulturarvspropositionen är presenterad för riksdagen.

Med anledning av ovanstående vill jag fråga kultur- och demokratiministern:

När och hur avser kultur- och demokratiministern att återkomma med besked om Riksutställningars framtid?

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.