Frågor kring statsministerns tjänsteutövning
Svar på skriftlig fråga 2025/26:617 besvarad av Justitieminister Gunnar Strömmer (M)
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Svar på fråga 2025/26:617 Frågor kring statsministerns tjänsteutövning
till Statsminister Ulf Kristersson (M)
Svar på frågorna 2025/26:617, 2025/26:618, 2025/26:619, 2025/26:620 och 2025/2026:630 av Laila Naraghi (S) Frågor kring statsministerns tjänsteutövning, 673 dagar innan upprättad handling, Statsministerns pressekreterare, Justitieministerns uttalande respektive Riksdagens kontrollmakt
Laila Naraghi har ställt ett antal frågor till statsministern. Frågorna handlar om statsministerns tjänsteutövning, diarieföringen av en handling, statsministerns pressekreterare, vad justitieministern uttalat samt vad skälet är till att statsministern inte vill komma till konstitutionsutskottet. De har på olika sätt koppling till den före detta nationella säkerhetsrådgivaren.
Frågorna har överlämnats till mig.
En av riksdagens grundläggande uppgifter är att granska hur regeringen och statsråden sköter sitt arbete. Att den uppgiften kan utövas effektivt är en förutsättning för vårt statsskick som bygger på parlamentarismens principer. Det är därför självklart att regeringen också medverkar i granskningen och svarar på de frågor som ställs av bland annat konstitutionsutskottet samt att statsministern och övriga statsråd närvarar vid utfrågningar när det efterfrågas av utskottet. Statsministern kommer till konstitutionsutskottet den 27 april.
I den mån frågor rör en pågående rättsprocess finns det anledning att vara återhållsam med uttalanden som berör det enskilda fallet eller att göra uttalanden som kan uppfattas på det sättet.
När det gäller diarieföringen av den aktuella handlingen gjordes inledningsvis bedömningen att handlingen inte var allmän och därför registrerades den inte. När handlingen begärdes ut gjordes bedömningen att den då var att betrakta som färdigställd och därmed allmän.
Stockholm den 25 mars 2026
Gunnar Strömmer
Skriftlig fråga 2025/26:617 av Laila Naraghi (S) (Besvarad 2026-03-25)
Fråga 2025/26:617 Frågor kring statsministerns tjänsteutövning
av Laila Naraghi (S)
till Statsminister Ulf Kristersson (M)
Nedanstående fråga ställdes vid statsministerns frågestund, men statsministerns svar handlade inte om frågan. Därför upprepas den här.
Fallet Landerholm handlar inte om ett enskilt misstag. Det handlar om upprepade säkerhetsincidenter på Sveriges högsta säkerhetspolitiska nivå. Detta är någonting som har lett till flera anmälningar till konstitutionsutskottet.
I Landerholmaffären finns det flera frågor som inte rör den rättsliga prövningen. Det är frågor om regeringens ansvar och statsministerns hantering. Varför tog det till exempel 673 dagar innan en skadebedömning diariefördes? Varför ingrep statsministerns presschef med vilseledande information?
Det här rör inte skuldfrågan i domstol utan regeringens och statsministerns ansvar. Det är därför frågor som bör kunna granskas av just konstitutionsutskottet. Trots detta har Tidöpartierna använt sin majoritet i konstitutionsutskottet för att stoppa inte bara granskningen utan också oppositionens begäran om att låta utskottets opolitiska tjänstemän analysera vilka delar som kan granskas utan att påverka rättsprocessen. Tidöpartierna har alltså inte bara sagt nej till granskning. De har också sagt nej till att ta fram underlag för att klargöra vad som faktiskt går att granska.
Det här leder till en enkel slutsats: Antingen anser Tidöpartierna att statsministern inte klarar en granskning eller så har de fått instruktioner om att stoppa den.
Med anledning av ovanstående vill jag fråga statsminister Ulf Kristersson om hans tjänsteutövning:
Vilka frågor om sitt eget agerande är det som statsministern inte kan svara på?
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

