Förstärkt skydd mot oegentligheter i upphandlingsförfaranden

Svar på skriftlig fråga 2023/24:664 besvarad av Statsrådet Erik Slottner (KD)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

Svar på fråga 2023/24:664 Förstärkt skydd mot oegentligheter i upphandlingsförfaranden

till Statsrådet Erik Slottner (KD)

 

Svar på fråga 2023/24:664 av Serkan Köse (S)
Förstärkt skydd mot oegentligheter i upphandlingsförfaranden

Serkan Köse har frågat mig om jag avser att ta initiativ till några generella åtgärder, såsom lagändringar för att stärka upphandlingssystemets integritet och förhindra att liknande situationer som den som Serkan Köse tar upp i sin fråga upprepas i framtiden där företag kan kringgå regelverket genom ekonomiska överenskommelser.

Upphandlingsregelverket syftar till att främja konkurrens och motverka korruption, jäv och andra oegentligheter. Det ligger därmed i samtliga aktörers och samhällets intresse att regelverket följs. Sedan den 1 januari i år har Konkurrensverket fått bättre förutsättningar att bedriva en effektiv tillsyn. Konkurrens­verket har bl.a. fått ökade möjligheter att upptäcka och utreda ärenden som är mer komplexa och omfattande till sin karaktär. Taket för sanktionsavgiften har dessutom höjts från 10 miljoner kronor till 20 miljoner kronor. Jag kan konstatera att det, efter den 1 januari 2024 kommer att kunna bli betydligt mer kännbart än tidigare att på olika sätt kringgå upphandlings­regelverket.

Precis som Serkan Köse noterar, kan jag i egenskap av minister inte uttala mig om ett enskilt fall. Jag kan dock notera att Konkurrensverket påtalat att det är allvarligt att upphandlande myndigheter ingår i sådana överenskommelser och att det i förlängningen riskerar att motverka en effektiv efterlevnad av upphandlingslagstiftningen. Jag noterar vidare att Konkurrensverket ansett de aktuella upphandlande myndigheternas agerande som en sådan försvårande omständighet som motiverar en hög sanktionsavgift. Det blir nu en fråga för domstolar att avgöra.

Avslutningsvis kan tilläggas att Finansinspektionen den 29 juni 2023 i ett rättsligt ställningstagande bedömt att det inte är förenligt med god försäkringsstandard att tillhandahålla försäkringar mot böter och administrativa sanktionsavgifter.

Stockholm den 6 mars 2024

 

 

 

Erik Slottner

 

Skriftlig fråga 2023/24:664 av Serkan Köse (S) (Besvarad 2024-03-06)

Fråga 2023/24:664 Förstärkt skydd mot oegentligheter i upphandlingsförfaranden

av Serkan Köse (S)

till Statsrådet Erik Slottner (KD)

 

För en tid sedan framkom det att företaget Cambio, leverantör av patientjournalsystemet Cosmic till flera svenska regioner, har träffat en överenskommelse med dessa regioner. Överenskommelsen innebär att Cambio åtar sig att betala eventuella upphandlingsskadeavgifter som kan uppstå till följd av att avtalet mellan parterna genomgick så pass omfattande förändringar att det i praktiken borde ha föranlett en ny upphandlingsprocess.

Denna händelseutveckling ledde till att Konkurrensverkets påförda sanktionsavgift på 90 miljoner kronor, avsedd för de ansvariga regionerna, i stället erlades av Cambio. Konkurrensverkets generaldirektör Richard Jermsten har offentligt kritiserat detta agerande som ett oacceptabelt sätt att kringgå befintligt regelverk.

Jag är medveten om att det inte är möjligt för statsrådet att uttala sig om specifika enskilda fall. Dock framstår det som uppenbart att sådana här typer av överenskommelser faktiskt sker och att de väcker betänkligheter hos Konkurrensverket. Detta undergräver inte bara upphandlingssystemets syfte utan också dess integritet, vilket är djupt oroande.

Mot denna bakgrund vill jag ställa följande fråga till statsrådet Erik Slottner: 

 

Avser statsrådet att ta initiativ till några generella åtgärder, såsom lagändringar för att stärka upphandlingssystemets integritet och förhindra att liknande situationer upprepas i framtiden, där företag kan kringgå regelverket genom ekonomiska överenskommelser?

Intressenter

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.