Förnyelse av AT-läkarsystemet

Svar på skriftlig fråga 2007/08:480 besvarad av Socialminister Göran Hägglund

Anmäld:
2007-12-13
Inlämnad:
2007-12-13
Besvarad:
2007-12-19
Svar anmält:
2007-12-19

den 19 december

Svar på fråga

2007/08:480 Förnyelse av AT-läkarsystemet

Socialminister Göran Hägglund

Ameer Sachet har frågat mig om jag avser att ta något initiativ för att en del av tjänstgöringen för AT-läkare i framtiden förläggs till apotek.

Jag har inte mött bilden av att problemen har ökat när det gäller att besätta AT-läkartjänsterna.

Allmäntjänstgöringen ska bestå av utbildning samt läkararbete under professionellt ansvar för att ge klinisk träning och introduktion till arbetslivet. Först efter fullgjord allmäntjänstgöring ska läkaren kunna fungera i den komplexa och sammansatta yrkessituation som läkaryrket innebär. Allmäntjänstgöringen är alltså ett led i utbildningen till läkare och ska ske under handledning.

Apotekets uppdrag är detaljhandel med läkemedel och inte att förmedla hälso- och sjukvård.

Jag har därför inte för avsikt att nu ändra på grunderna för allmäntjänstgöringen.

Skriftlig fråga 2007/08:480 av Sachet, Ameer (s) (korrekturläst 2007-12-19)

den 13 december

Fråga

2007/08:480

Förnyelse av AT-läkarsystemet

av Ameer Sachet (s)

till socialminister Göran Hägglund (kd)

De senaste åren har problemen snabbt ökat när det gäller att besätta AT-läkartjänsterna. Innehållet i AT-läkarsystemet kanske också borde förändras och moderniseras så att tjänsterna blev attraktivare.

Efter avslutad grundutbildning ska studenten kunna fungera i den komplexa och sammansatta yrkessituation som läkaryrket innebär.

En idé, hämtad från erfarenheter från andra europeiska länder bland annat Italien, vore att läkare fick sin AT-tjänst delvis placerad på apotek.

Att apoteket hade en bemanning med AT-läkare skulle kunna innebära att vi avlastade primärvården från en del besök.

Avser socialministern att ta något initiativ för att en del av tjänstgöringen för AT-läkare i framtiden förläggs till apotek?

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter