Fördelning av kvalitetsmedlen

Svar på skriftlig fråga 2015/16:432 besvarad av Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Avslut
Svar på skriftlig fråga är färdigbehandlat

Dnr U2015/05714/UH

Utbildningsdepartementet

Ministern för högre utbildning och forskning

Till riksdagen

Svar på fråga 2015/16:432 av Betty Malmberg (M) Fördelning av kvalitetsmedlen

Betty Malmberg har frågat mig på vilka grunder regeringen kommer att fördela medel för kvalitetshöjande insatser, och om jag kan försäkra att dessa medel inte utgörs av de 250 miljoner kronor som regeringen avsätter för att höja ersättningsbelopp inom Humsamområdet?

Regeringen anser att den nuvarande kvalitetsbaserade resurstilldelningen sker på grundval av ett alltför svagt underlag. Regeringen grundar sin uppfattning på den kritik som har framkommit mot de utbildningsutvärderingar som genomfördes 2011–2014, bl.a. att omdömena ges utifrån ett alltför begränsat bedömningsunderlag och att det finns brister i kalibreringen mellan olika utbildningsutvärderingar.

Regeringen har mot bakgrund av detta i budgetpropositionen för 2016 föreslagit att riksdagens ställningstagande om den nuvarande kvalitetsbaserade resurstilldelningen för utbildning på grundnivå och avancerad nivå inte längre ska gälla.

Regeringen avvaktar riksdagens ställningstagande till förslaget och avser därefter återkomma i regleringsbreven för 2016.

Stockholm den 16 december 2015

Helene Hellmark Knutsson

Övrigt om svar på skriftliga frågan