Folkräkning

Svar på skriftlig fråga 2021/22:1530 besvarad av Statsrådet Ida Karkiainen (S)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX
Fi2022/01473 Finansdepartementet Civilministern Till riksdagen

Svar på fråga 2021/22:1530 av Markus Wiechel (SD)
Folkräkning

Markus Wiechel har frågat mig när regeringen förväntas genomföra den folkräkning som riksdagen beslutat om och om det kan förväntas att jag och regeringen vid behov tar generella initiativ för att säkerställa att det vidtas åtgärder emot de individer som ertappas med falsk folkbokföring.

Ramen för Statistiska centralbyråns befolkningsstatistik och folk- och bostadsräkning i Sverige är sedan länge registerbaserad och bygger på uppgifter från huvudsakligen Skatteverkets folkbokföringsdatabas. Förändringen som gjordes i slutet av 1990-talet innebar att ett blankettbaserat system övergavs till förmån för ett mer effektivt och mindre kostsamt registerbaserat system. Det registerbaserade systemet blev även enklare för befolkningen och gav möjlighet till en bättre och mer uppdaterad statistik.

Regeringen har vidtagit flera åtgärder för att förbättra folkbokföringen, bland annat ökat Skatteverkets anslag och gett myndigheten fler verktyg för att upptäcka, utreda och åtgärda fel. Vidare har folkbokföringsbrottet återinförts. I april i år överlämnade regeringen en proposition till riksdagen som innehåller förslag som syftar till att stärka kvaliteten i folkbokföringen, bland annat genom att identitetskontrollen vid folkbokföring efter inflyttning stärks. Därutöver har Skatteverket fått i uppdrag att i samverkan med ett antal frivilliga kommuner inrätta ett pilotprojekt för att utreda omfattningen av problemet med felaktig folkbokföring och utveckla metoder och arbetssätt för att åtgärda felaktigheter.

Uppgifterna i folkbokföringen och befolkningsstatistiken ska vara korrekta och överensstämma med verkligheten. Hur riksdagens nyligen avgivna tillkännagivande om att genomföra en nationell folkräkning ska omhändertas behöver analyseras närmare och beredas i Regeringskansliet.

Stockholm den 11 maj 2022

Ida Karkiainen

Skriftlig fråga 2021/22:1530 av Markus Wiechel (SD) (Besvarad 2022-05-11)

Fråga 2021/22:1530 Folkräkning

av Markus Wiechel (SD)

till Statsrådet Ida Karkiainen (S)

 

Den 27 april röstade riksdagen ja till flera förslag från Sverigedemokraterna, Kristdemokraterna, Moderaterna och Liberalerna. Ett av dessa rörde frågan om folkräkning, som undertecknad också har motionerat om. Det är milt uttryckt en nödvändig åtgärd mot bakgrund av de många och omfattande problem som vi ser i Sverige i dag som tar sig i uttryck genom alltifrån välfärdsbedrägerier till kriminalitet.

I dag har vi helt enkelt ingen aning om hur många människor som vistas i Sverige utan tillåtelse, men enligt Skatteverkets uppskattningar lär omkring 200 000 personer vara skrivna på felaktiga adresser. Att det är så visar med all önskvärd tydlighet att staten saknar kontroll över folkbokföringen och att det krävs åtgärder från statens sida för att undvika kostnader för medborgarna. Att det är så enkelt att fuska med folkbokföringsuppgifter leder också till att det blir enklare för den grova organiserade brottsligheten att verka i Sverige. Kriminella kan nämligen dölja sin verksamhet eller identitet genom att ange felaktiga folkbokföringsuppgifter samtidigt som det försvårar för rättsväsendet att förhindra illegal verksamhet och möjliggör bland annat grövre bedrägeri, exempelvis gällande välfärdsförmåner.

En folkräkning behövs med andra ord för att säkerställa kontrollen över vilka som befinner sig i landet samt vilka som bor var. En grundförutsättning för att välfärdssamhället över huvud taget ska fungera är att det är ordning i folkbokföringen. Denna ordning krävs också för att vi ska lyckas i kampen mot kriminalitet och utanförskap.

Mot bakgrund av ovanstående önskas statsrådet Ida Karkiainen svara på följande fråga:

 

När förväntas regeringen genomföra den folkräkning som riksdagen beslutat om, och kan vi förvänta oss att ministern och regeringen vid behov tar generella initiativ för att säkerställa att det vidtas åtgärder emot de individer som ertappas med falsk folkbokföring?

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.