Flyttbara hyresmoduler

Svar på skriftlig fråga 2025/26:418 besvarad av Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

Svar på fråga 2025/26:418 Flyttbara hyresmoduler

till Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD)

 

Svar på fråga 2025/26:418 av Leif Nysmed (S)
Flyttbara hyresmoduler

Leif Nysmed har frågat mig om jag avser att ta initiativ till förändringar i regelverket som gör det möjligt att använda flyttbara hyresmoduler mer förutsägbart och effektivt, och därmed stärka både samhällsservice och svensk beredskap.

Låt mig börja med att säga att jag håller med Leif Nysmed om att flyttbara moduler fyller en viktig samhällsfunktion, då de snabbt kan möta olika former av tillfälliga behov av lokaler.

När en byggnad flyttas ska det göras en bygglovsprövning för nybyggnad. Genom lovprövningen görs, enkelt beskrivet, en lokaliserings- och lämplighetsprövning av byggnaden på den aktuella platsen. Om det finns en detaljplan prövas om åtgärden överensstämmer med den. Prövningen av ett byggnadsverks tekniska egenskaper görs inom ramen för startbesked. Vid flyttning av en byggnad får avsteg göras från Boverkets byggregler utifrån ändringens omfattning och syftet med flyttningen av byggnaden. Hänsyn ska också tas till bestämmelserna om varsamhet och förbud mot förvanskning, vilket är samma bedömning som görs vid ändring av byggnader.

Byggnadsnämnden ska alltså göra en bedömning av de ingående parametrarna för den enskilda byggnad som flyttas. Till sin hjälp i denna bedömning kan kommunerna använda Boverkets vägledning, PBL kunskapsbanken. Efter regeringens förslag i budgetpropositionen för 2025 tillfördes 10 miljoner kronor årligen för perioden 2025–2030 för Boverkets arbete med vägledningar inom planering och byggande. Mot bakgrund av detta är ytterligare initiativ inte aktuella i nuläget, men regeringen och jag följer tillämpningen av byggregelverket noga och utesluter inte ytterligare initiativ framöver.

Stockholm den 4 februari 2026

 

 

 

Andreas Carlson

 

Skriftlig fråga 2025/26:418 av Leif Nysmed (S) (Besvarad 2026-02-04)

Fråga 2025/26:418 Flyttbara hyresmoduler

av Leif Nysmed (S)

till Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD)

 

Hyresmoduler fyller i dag en viktig samhällsfunktion. De används av kommuner för att snabbt möta tillfälliga och akuta behov inom förskola, skola och omsorg. Även statliga verksamheter, som Försvarsmakten och Kriminalvården, använder i allt större utsträckning moduler för att snabbt kunna bygga ut sin verksamhet.

När en hyresmodul tas i bruk första gången och placeras på en plats prövas den genom bygglov enligt plan- och bygglagen. Då gäller samma krav som för andra byggnader avsedda för permanent bruk. Det brukar i sig inte vara något problem, eftersom modulerna håller en hög och jämförbar standard.

Problemet uppstår när modulen efter en begränsad tid flyttas och ska användas på en ny plats. Då krävs enligt dagens regelverk en ny och fullständig bygglovsprövning. Under tiden kan föreskrifter och krav ha ändrats, vilket gör att modulen måste byggas om för att få bygglov – trots att det handlar om en tillfällig lösning och trots att den nya verksamheten inte har efterfrågat någon ombyggnation.

I praktiken innebär detta att samma modul riskerar att behöva byggas om vid varje flytt. De undantag som finns i lagstiftningen är i dag svåra att tillämpa i dessa situationer. Konsekvensen blir längre ledtider, ökade kostnader, onödig klimatpåverkan och en sämre förmåga att snabbt möta samhällsbehov. Det är särskilt problematiskt i ett läge där beredskap och handlingsförmåga är avgörande.

Mot denna bakgrund vill jag fråga infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson:

 

Avser ministern att ta initiativ till förändringar i regelverket som gör det möjligt att använda flyttbara hyresmoduler mer förutsägbart och effektivt, och därmed stärka både samhällsservice och svensk beredskap?

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.