flygskatten på resor till Turkiet
Svar på skriftlig fråga 2005/06:883 besvarad av Pär Nuder
- Anmäld:
- 2006-01-27
- Inlämnad:
- 2006-01-27
- Besvarad:
- 2006-02-01
- Svar anmält:
- 2006-02-01
den 1 februari
Svar på fråga 2005/06:883 om flygskatten på resor till Turkiet
Finansminister Pär Nuder
Yilmaz Kerimo har frågat mig vilka initiativ jag avser att vidta för att undanröja att Turkiet inte är undantaget med en lägre skatt på flygresor.
Departementspromemorian Skatt på flygresor har remissbehandlats. Jag har inte för avsikt att ta ställning till promemorians lagförslag förrän en utvärdering av remissvaren har gjorts.
Skriftlig fråga 2005/06:883 av Kerimo, Yilmaz (s) (korrekturläst 2006-02-01)
den 27 januari
Fråga 2005/06:883 av Yilmaz Kerimo (s) till finansminister Pär Nuder (s)
Flygskatten på resor till Turkiet
Turkiet är ett av kandidatländerna för medlemskap i Europeiska unionen.
I landet pågår en process för att anpassa sig till det regelsystem som gäller i det övriga Europa. Jag har personligen särskilt bevakat tillståndet för mänskliga rättigheter i landet och konstaterat att lagstiftningen i mycket är harmoniserad medan det finns brister i implementeringen.
Ett ökat resande har stor betydelse för möjligheterna att få förståelse för våra värderingar.
När det gäller flygskatten behandlas Turkiet som ett land utanför EU, det vill säga det är dyrare att flyga till Turkiet än till ett annat land inom EU. Dock är Ryssland undantaget med en lägre skatt på flygresor trots att landet inte är medlem i EU. Med tanke på möjligheterna att påverka Turkiet i riktning mot en harmonisering med EU ser jag detta förhållande som orättvist.
Därför vill jag fråga statsrådet vilka initiativ han avser att vidta för att undanröja denna orättvisa.
