EU:s avtal med Kuba
Svar på skriftlig fråga 2015/16:120 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S)
- Avslut
- Svar på skriftlig fråga är färdigbehandlat
Utrikesdepartementet |
Utrikesministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2015/16:120 av Fredrik Malm (FP) EU:s avtal med Kuba
Fredrik Malm har frågat mig om den svenska regeringen kan under-teckna ett avtal med Kuba som kubanska och europeiska medborgare inte haft möjlighet att formellt påverka eller diskutera.
EU:s ministerråd beslutade i februari 2014 att ge EEAS och EU-kommissionen ett mandat att inleda förhandlingar om ett bilateralt avtal för samarbete och dialog med Kuba. Avtalsförhandlingarnas omfattning avser samtliga delar av EU:s relationer med Kuba såsom politisk dialog, utvecklingssamarbete samt handel och ekonomiskt samarbete. Mandatet ställer inte i utsikt något handelsavtal.
En viktig målsättning från EU:s sida är att genom ett avtal stärka möjligheterna att påverka Kuba i riktning mot demokratisk utveckling och respekt för mänskliga rättigheter. Förhandlingsdirektivet till EU-kommissionen och EU:s höga representant slår fast att demokratiska principer och respekt för mänskliga rättigheter är en central del av förhandlingarna. En särskild dialog mellan EU och Kuba om mänskliga rättigheter har redan inletts, och förutses inrättas i själva avtalet.
När det gäller den viktiga frågan om transparens i förhandlingen och konsultation med det civila samhället, är situationen betydligt bättre än den som Fredrik Malm beskriver. EU:s utrikestjänst delger information om avtalet till media och civilsamhällsorganisationer. Pressbriefingar har hållits inför och efter förhandlingsrundorna. Som svar på att tillträdet begränsades till presskonferensen efter den senaste förhandlingsrundan 9-10 september i Havanna, streamades denna live av EEAS och finns tillgänglig på internet.
Då Kuba endast skulle tillåta av regeringen godkända organisationer
att delta i en formell konsultation har det från EU:s sida inte ansetts meningsfullt att formalisera utbytet med det civila samhället. Däremot bemödar sig EEAS och även enskilda medlemsländer, däribland Sverige, om att träffa MR-aktivister, oppositionella och andra företrädare för kubanska civila samhället både i och utanför Kuba, för att höra deras åsikter. Vidare tar EEAS regelbundet emot representanter för det europeiska civila samhället.
Stockholm den 20 oktober 2015
Margot Wallström
