EU-sanktioner mot Kambodja

Svar på skriftlig fråga 2017/18:153 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad

Utrikesdepartementet

Utrikesministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2017/18:153 av Birgitta Ohlsson (L) EU-sanktioner mot Kambodja

Birgitta Ohlsson har frågat mig om jag avser driva på för att EU ska införa sanktioner mot Kambodja på grund av det ökade förtrycket mot oppositionspolitiker.

Utvecklingen i Kambodja är djupt oroande. Gripandet och det efterföljande åtalet mot oppositionsledaren Kem Sokha är tyvärr bara ett exempel på hur opposition och medias handlingsutrymme inskränks i Kambodja. Förutom vice partiledaren Mu Sochua har hälften av oppositionspartiets parlamentariker lämnat landet. Regeringen har vidtagit steg för att helt upplösa oppositionspartiet. Kombinerat med andra repressiva åtgärder mot media och civilsamhällets organisationer begränsar detta allvarligt det demokratiska utrymmet inför att landet går till parlamentsval sommaren 2018.

Sverige och EU har markerat mot utvecklingen genom flera uttalanden. I samtal med företrädare för regeringen och regeringspartiet har Sverige och ambassaden understrukit vikten av att tillåta den politiska oppositionen och civilsamhällets aktörer att verka samt att tillåta fri media så att alla röster kan tillåtas att höras i landet. Vi agerar också gemensamt inom EU och med andra länder för att ge samstämmiga budskap, till exempel inom ramen för FN:s råd för mänskliga rättigheter.

Jag kan försäkra Birgitta Ohlsson att vi är aktiva för att EU ska sätta ytterligare tryck på Kambodja att upphöra med förtrycket mot den politiska oppositionen, media och civilsamhällets organisationer.

Stockholm den 2 november 2017


Margot Wallström

Övrigt om svar på skriftliga frågan