Ersättningsjobb i Kiruna

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2774 besvarad av Statsrådet Lena Micko (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad

Svar på fråga 2020/21:2774 av Mattias Karlsson (M)
Ersättningsjobb i Kiruna

Mattias Karlsson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att infria löftet om 120 ersättningsjobb till Kiruna.

Regeringen presenterade i juni 2018 ett förslag om cirka 120 nya statliga arbetstillfällen i Kiruna för att bidra till att ersätta de arbetstillfällen som skulle försvinna i samband med avvecklingen av Radiotjänst i Kiruna AB. Förslaget gällde ett paket som inbegrep myndigheterna Lantmäteriet, Skatteverket och Statens servicecenter. Vad gäller Lantmäteriet och Skatteverket är dessa etableringar genomförda medan Statens servicecenters etablering har dröjt något.

En förklaring till fördröjningen är att Statens servicecenters verksamhet mot andra myndigheter huvudsakligen finansieras genom avgifter. Tillkommande verksamhet i Kiruna finansieras således genom att nya myndigheter ansluter sig till Statens servicecenters tjänster. För att undvika att en etablering i Kiruna leder till neddragningar i Statens servicecenters verksamheter på andra orter utanför Stockholmsområdet, främst Gävle och Östersund, behöver myndigheten få ökade ärendevolymer.

Finansdepartementet har tidigare remitterat ett förslag om att ett antal myndigheter som regeringen genom förordning bestämmer, ska ansluta sig till vissa av Statens servicecenters tjänster. Utifrån bland annat remissinstansernas synpunkter valde regeringen att justera förslaget om vilka myndigheter som ska anslutas till Statens servicecenters tjänster. Detta resulterade i att dessa blev färre än i ursprungsförslaget. Antalet nya arbetstillfällen som förslaget motsvarar blev därför också färre.

Regeringen uppdrog i mars i år åt Statens servicecenter att lokalisera en verksamhet som omfattar anställningar motsvarande minst 20 årsarbetskrafter till Kiruna för att komplettera de cirka 70 arbetstillfällen som är på plats sedan tidigare. Det är glädjande att myndigheten därmed kommer att etablera ny verksamhet på orten och att antalet nya arbetstillfällen kommer att uppgå till minst 90 årsarbetskrafter. Detta möjliggör också för ytterligare arbetstillfällen att kunna tillkomma i Kiruna i framtiden om fler myndigheter ansluter sig till Statens servicecenters tjänster. Regeringen följer utvecklingen av den statliga närvaron i Kiruna och kommer vid behov vidta ytterligare åtgärder.

Stockholm den 12 maj 2021

Lena Micko

Övrigt om svar på skriftliga frågan