En ny energikommission
Svar på skriftlig fråga 2018/19:219 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
M2019/
00
375
/Ee
Miljö- och energidepartementet
Energi- och digitaliseringsministern
Till riksdagen
Svar på fråga 2018/19:219 av Cecilie Tenfjord Toftby (M)
En ny energikommission
Cecilie Tenfjord Toftby har frågat mig om jag avser att ta initiativ till en ny energikommission för att lösa de utmaningar vi ser redan idag när det kommer till effektbalansen i det svenska nätet.
Frågan belyser den centrala funktion som elförsörjningen har i samhället och för industrin. Jag delar helt denna uppfattning. Energisektorn står inför en betydande omställning med både möjligheter och utmaningar. För att klara detta behöver politiken ge långsiktiga och förutsägbara spelregler. Därför är det så värdefullt att vi sedan sommaren 2016 för första gången har en bred blocköverskridande energiöverenskommelse på plats. Överenskommelsen ligger fast och ska genomföras.
Förutom nya energipolitiska mål anger överenskommelsen även att Sverige ska ha ett robust elsystem med hög leveranssäkerhet, en låg miljöpåverkan och el till konkurrenskraftiga priser. Effektfrågans vikt i sammanhanget lyfts också tydligt fram. Bl.a. ska berörda myndigheter kontinuerligt följa utvecklingen på elmarknaden, inklusive när det gäller effektsituationen. Energiöverenskommelsen lyfter även fram efterfrågeflexibilitet och god överföringskapacitet, två områden som kan minska risken för framtida effektbrist. Energiöverenskommelsen ska följas upp kontinuerligt av de fem ingående partierna i den s.k. genomförandegruppen och kan vid behov även uppdateras.
Jag kan försäkra Cecilie Tenfjord Toftby att jag tar den långsiktiga effektutmaningen på stort allvar och välkomnar en fortsatt bred diskussion om frågan.
Stockholm den 20 februari 2019
Anders Ygeman

