Effektbrist i Skåne som hämmar tillväxten

Svar på skriftlig fråga 2018/19:74 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad


M2019/00220/

Ee

M2019/00224/

Ee

Miljö- och energidepartementet

Energi- och digitaliseringsministern

Till riksdagen


Svar på fråga 2018/19:74 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) Effektbrist i Skåne som hämmar tillväxten och fråga 2018/19:90 av Lars Püss (M) Hallands framtida energiförsörjning

Ann-Charlotte Hammar Johnsson har frågat mig vad jag avser att vidta för åtgärder för att effektbristen inte ska bli ett faktum. Dessutom har Lars Püss frågat mig hur jag och regeringen kommer säkerställa att hallänningarnas behov av el, såväl när det gäller tillgången till fossilfri elproduktion som till överföringskapacitet, kommer att garanteras i dag och i framtiden.

Låt mig börja med att säga att jag håller med frågeställarna om att detta är viktiga frågor för Sverige. Vi behöver säkerställa att Sverige även i framtiden har tillgång till elektricitet till konkurrenskraftiga priser med hög försörjningstrygghet samtidigt som vi i enlighet med Energiöverenskommelsen ska nå målet om 100 procent förnybar elproduktion till 2040.

Jag håller också med frågeställarna om att det tar alltför lång tid att få till stånd förstärkningar i elnätet. Jag tror att det finns potential för förbättring på det här området. Den förra regeringen har initierat Nätkoncessionsutredningen som ska ta fram förslag på en effektivare koncessionshantering. Jag ser fram emot att läsa utredningens betänkande i juni 2019.

När det gäller själva utbyggnaden av stamnätet så har Svenska kraftnät aviserat stora investeringar i både nya och befintliga anläggningar. Det arbetet har redan påbörjats och flera pågående projekt syftar just till att öka kapaciteten i de södra delarna av Sverige.

Lars Püss hade även en fråga om produktionen räcker till att möta hallänningarnas behov av el med hänvisning till Svenska kraftnäts rapport Kraftbalansen på den svenska elmarknaden. Rapporten visade att Sverige vid timmen med högst förbrukning, särskilt under väldigt kalla vintrar, behöver importera el. Detta betyder inte att Sverige står utan kraft men vi behöver självklart analysera detta närmare.

Stockholm den 6 februari 2019

Anders Ygeman

Övrigt om svar på skriftliga frågan