Dödsstraff i Iran

Svar på skriftlig fråga 2016/17:816 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad

Utrikesdepartementet

Utrikesministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2016/17:816 av Birgitta Ohlsson (L) Dödsstraff i Iran

Birgitta Ohlsson har frågat om statsministern är beredd att under besöket sätta press på den iranska regeringen att släppa Ahmadreza Djalali. Frågan har överlämnats till mig.

Regeringen är engagerad i fallet med den frihetsberövade Ahmadreza Djalali. Djalali är iransk medborgare med permanent uppehållstillstånd i Sverige, och kan därmed omfattas av den svenska utrikesförvaltningens konsulära uppdrag.

Svenska myndigheter har en dialog med iranska företrädare om Djalalis situation. Sveriges ambassad i Teheran har begärt tillstånd för att besöka Djalali och efterfrågat klargöranden om hans situation. Svenska myndigheter står också i kontakt med Djalalis anhöriga.

Jag kan bekräfta att Djalalis situation togs upp under statsminister Stefan Löfvens besök i Iran. Regeringen kommer fortsatt att nära följa Djalalis situation.

Stockholm den 22 februari 2017

Margot Wallström

Övrigt om svar på skriftliga frågan