Diskriminering i arbetslivet av människor med funktionsnedsättning

Svar på skriftlig fråga 2024/25:656 besvarad av Statsrådet Paulina Brandberg (L)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad

Svar på fråga 2024/25:656 Diskriminering i arbetslivet av människor med funktionsnedsättning

till Statsrådet Paulina Brandberg (L)

 

Svar på fråga 2024/25:656 av Jonathan Svensson (S)
Diskriminering i arbetslivet av människor med funktions­nedsättning

Jonathan Svensson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att minska diskrimineringen i arbetslivet av människor med funktions­ned­sättning.

Jag vill börja med att tacka riksdagsledamoten för frågan och för engagemanget mot diskriminering, ett engagemang som jag delar.

Diskriminering och andra hinder som står i vägen för människors lika rättigheter och möjligheter i livet är ett allvarligt samhällsproblem som fortsatt måste bekämpas. Diskrimineringslagen (2008:567) är ett viktigt verktyg i detta arbete och regeringen kommer att fortsätta arbetet med att stärka skyddet mot diskriminering. Tillsynsinsatser och främjande åtgärder är grundläggande i arbetet mot diskriminering. I detta har Diskriminerings­ombudsmannen, som har tillsyn över diskrimineringslagen, en viktig roll.

Vidare har Arbetsförmedlingen, i regleringsbrevet för budgetåret 2025, fått i uppdrag att genomföra särskilda informationsinsatser för att öka känne­domen och kunskapen hos arbetsgivare om de särskilda insatser för personer med en funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga som finns tillgängliga i samband med och under en anställning.

Arbetsförmedlingen ska även fortsätta arbetet med att väsentligt korta den tid det i genomsnitt tar att identifiera och registrera funktionsnedsättningar


som medför nedsatt arbetsförmåga. I arbetet ska Arbetsförmedlingen prio­ritera arbetssökande som varit utan arbete under mer än två år.

 

Stockholm den 14 januari 2025

 

 

 

Paulina Brandberg

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter