Diagnosen utmattningssyndrom

Svar på skriftlig fråga 2024/25:968 besvarad av Socialminister Jakob Forssmed (KD)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

Svar på fråga 2024/25:968 Diagnosen utmattningssyndrom

till Socialminister Jakob Forssmed (KD)

 

Svar på fråga 2024/25:968 av Anna Vikström (S)
Diagnosen utmattningssyndrom

Anna Vikström har frågat mig om jag, med anledning av att diagnosen utmattningssyndrom, som så pass många får årligen, nu ska tas bort, avser att vidta några åtgärder för att förbereda denna förändring till exempel i form av regeringsuppdrag, eller om myndigheter på eget initiativ ska förbereda detta.

Övergången till ett nytt klassifikationssystem kräver förberedelser, inte minst för att den ska bli så bra och smidig som möjligt för patienter, hälso- och sjukvården och berörda myndigheter. Det är en fråga som regeringen tar på stort allvar.

Regeringen har därför gett Socialstyrelsen i uppdrag att ta fram kunskapsstöd inom området stress- och utmattningsrelaterade tillstånd (S2025/00657). I uppdraget ingår att, baserat på klassifikationsstrukturen i ICD-11, ta fram dels ett kunskapsstöd för hälso- och sjukvården, i huvud­sak primärvården, inom området stress- och utmattningsrelaterade tillstånd, dels försäkringsmedicinska beslutstöd för stress- och utmattnings­relaterade tillstånd. Vidare ska Socialstyrelsen genomföra konsekvensanalyser och hälsoekonomiska analyser av de förändringar i diagnostik och handlägg­ning av stress- och utmattningsrelaterade tillstånd som ICD-11 och de framtagna kunskapsstöden förväntas medföra. Därutöver ingår att stödja implemen­teringen av framtagna kunskapsstöd samt genomföra kommunika­tions­insatser inom området till stöd för bl.a. hälso- och sjukvården.

Stockholm den 9 april 2025

Jakob Forssmed

Skriftlig fråga 2024/25:968 av Anna Vikström (S) (Besvarad 2025-04-09)

Fråga 2024/25:968 Diagnosen utmattningssyndrom

av Anna Vikström (S)

till Socialminister Jakob Forssmed (KD)

 

Varje år sjukskrivs 20 000 personer för utmattningssyndrom. Den diagnoskoden är unik för Sverige och kommer att tas bort då Sverige ska införa den nya versionen av ICD, ICD-11, vilket innebär att Sveriges nationella diagnoskoder i den svenska versionen av ICD kommer att tas bort för att få en enhetlig klassifikation globalt. ICD-11 kommer att införas för Socialstyrelsens register för dödsorsaker från och med den 1 januari 2027 och i Socialstyrelsens hälsodataregister från och med den 1 januari 2028. En översättning pågår och ska vara klar 2025.

Socialstyrelsen uppger att de har identifierat ett antal områden där de behöver utreda vidare hur den här förändringen kommer att påverka hälso- och sjukvården och patienter samt att borttagandet av diagnosen utmattningssyndrom är ett av de områden som är väldigt prioriterade.

Professionsföreträdare som läkare och psykologer har i intervjuer sagt att borttagande av utmattningssyndrom är i linje med vad forskare på området tycker men säger samtidigt att det är viktigt att läkare får instruktioner om vad man ska skriva i stället.

Min fråga till socialminister Jakob Forssmed är:

 

Med anledning av att diagnosen utmattningssyndrom, som så pass många får årligen, nu ska tas bort, avser ministern att vidta några åtgärder för att förbereda denna förändring till exempel i form av regeringsuppdrag, eller ska myndigheter på eget initiativ förbereda detta?

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.