Den svenska tullens begränsningar i gränszonen Sverige-Norge
Svar på skriftlig fråga 2025/26:376 besvarad av Finansminister Elisabeth Svantesson (M)
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Svar på fråga 2025/26:376 Den svenska tullens begränsningar i gränszonen Sverige-Norge
till Finansminister Elisabeth Svantesson (M)
Svar på fråga 2025/26:376 av Björn Söder (SD)
Den svenska tullens begränsningar i gränszonen Sverige-Norge
Björn Söder har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder för att tillsammans med min norska kollega lösa problemet så att svensk tullpersonal även fortsättningsvis tillåts arbeta på den norska sidan i gränszonen, och när i så fall en lösning kan finnas på plats.
Tullsamarbetet mellan Sverige och Norge fungerar mycket väl, och har gjort så under många år, inom såväl den klarerande som den kontrollerande verksamheten. Tullverkets beslut att tilldela tulltjänstemän tjänstevapen i vissa situationer innebär mycket riktigt att beväpnad personal för närvarande inte kan åka över gränsen mot Norge. Detta är dock inget nytt förutom att det nu handlar om skjutvapen. Tidigare har samma förhållande gällt bl.a. expanderbar batong. De svenska och norska tullmyndigheterna – Tullverket respektive Tolletaten – för en kontinuerlig dialog om denna fråga vilket Tullverket informerat mig om, och Tolletaten har även informerat det norska Finansdepartementet om situationen.
Stockholm den 23 januari 2026
Elisabeth Svantesson
Skriftlig fråga 2025/26:376 av Björn Söder (SD) (Besvarad 2026-01-23)
Fråga 2025/26:376 Den svenska tullens begränsningar i gränszonen Sverige-Norge
av Björn Söder (SD)
till Finansminister Elisabeth Svantesson (M)
Enligt det gränstullavtal som finns mellan Sverige och Norge får svensk tullpersonal arbeta även på den norska sidan i gränszonen.
Men eftersom svensk tullpersonal sedan ett år tillbaka bär vapen, för att öka säkerheten, och den norska motsvarigheten inte bär vapen får svensk personal inte längre åka in i Norge. Konsekvenserna av detta har blivit att svensk tullpersonal fått släppa iväg folk som man borde ha kontrollerat, och i de fall då det saknats norsk personal på andra sidan har personerna sluppit igenom utan kontroll.
”Vi kommer till gränsen och sen är det stopp”, säger gruppchefen vid tullen i Värmland till SVT.
Samtidigt rapporteras att beslagen av smuggelgods kraftigt ökar. Enligt statistik från den norska Tolletaten ökade beslagen av alkohol och narkotika på den norska sidan gränsen med 30 procent från 2022 fram till och med november 2025. Detta tyder på att smugglingen är omfattande och att fler kontroller borde göras.
Det norska finansdepartementet, som ansvarar för tullfrågorna, skriver i en kommentar till SVT att de olika reglerna för beväpning skapar utmaningar för samarbetet och att man ”löpande värderar hur dessa utmaningar kan minskas”. Men enligt SVT lämnas inget svar på frågan om någon lösning är på gång.
Jag vill med anledning av detta fråga finansminister Elisabeth Svantesson:
Avser ministern att vidta några åtgärder för att tillsammans med sin norska kollega lösa problemet så att svensk tullpersonal även fortsättningsvis tillåts arbeta på den norska sidan i gränszonen, och när kan i så fall en lösning finnas på plats?
Intressenter
Frågeställare
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

