Den ökande arbetslösheten

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1255 besvarad av Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX

Svar på fråga 2020/21:1255 av Saila Quicklund (M) Den ökande arbetslösheten

Saila Quicklund har frågat mig om vilka konkreta åtgärder jag avser att vidta i närtid för att sänka arbetslösheten.

I enlighet med budgetpropositionen som gäller från årsskiftet har över 100 miljarder kronor 2021 tillförts för ett kraftfullt grönt återstartspaket för svensk ekonomi. Satsningar på bland annat investeringar i klimatomställning och välfärden förväntas skapa runt 75 000 fler jobb.

Satsningarna inom arbetsmarknadspolitiken uppgår till över 9 miljarder kronor 2021. Flera tillfälliga förändringar i arbetslöshetsförsäkringen under 2020 förlängs till och med 2022. Arbetsförmedlingen förstärks med 1 miljard kronor för att möta den ökade arbetslösheten samt för att säkerställa en ändamålsenlig lokal närvaro och likvärdig service i hela landet. Vidare satsas över 2 miljarder kronor för att öka antalet deltagare i arbetsmarknadsutbildning, upphandlade matchningstjänster, extratjänster och introduktionsjobb.

Efter budgetpropositionen har regeringen beslutat att den tillfälliga möjligheten att förlänga stödtiden för extratjänster, introduktionsjobb och stöd för start av näringsverksamhet som regeringen infört under 2020 även ska gälla under 2021.

Vidare har regeringen i den extra ändringsbudgeten som nyligen lämnats föreslagit att medel tillförs för en fortsatt möjlighet till förlängning av den maximala stödtiden för nystartsjobb under 2021. Samtidigt föreslås att de ökade möjligheter till arbetslöshetsersättning för företagare som regeringen beslutade för 2020 förlängs till och med 2021.

Genom stödet vid korttidsarbete (korttidspemittering) har hundratusentals löntagare hittills undgått risken att bli av med jobbet och företagen har kunnat behålla viktig arbetskraft. När smittspridningen nu ökat och restriktioner är nödvändiga kan systemet bidra till att rädda fler jobb som annars hade försvunnit. Med anledning av lagen om särskilda begränsningar för att förhindra spridning av sjukdomen covid-19, den s.k. pandemilagen, har regeringen därför nyligen lämnat ett förslag om förstärkt korttidspermittering till Riksdagen.

Sverige har högst arbetskraftsdeltagande i EU och denna har bibehållits på samma nivå som innan krisen. Det är ett viktigt skäl till att arbetslösheten i Sverige har ökat i relation till många andra länder

Regeringen har vidtagit kraftfulla åtgärder för att minska konsekvenserna av pandemin för jobb och företag. Svensk ekonomi har återhämtat sig starkare än väntat under hösten vilket regeringens åtgärder bidragit till. Det innebär att ökningen av arbetslösheten dämpats och arbetslöshetsprognosen har reviderats ner successivt av såväl regeringen, Konjunkturinstitutet som Arbetsförmedlingen jämfört med tidigare bedömningar från i våras.

Regeringen kommer fortsatt följa utvecklingen på arbetsmarknaden.

Stockholm den 20 januari 2021

Eva Nordmark

Skriftlig fråga 2020/21:1255 av Saila Quicklund (M) (Besvarad 2021-01-20)

Fråga 2020/21:1255 Den ökande arbetslösheten

av Saila Quicklund (M)

till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

 

Sverige befinner sig mitt i en arbetslöshetskris som kommer att förvärras.

Den ökande arbetslösheten drabbar först och främst alla de människor som inte kommer att ha ett jobb att gå till och därmed inte har en egen försörjning. Men det innebär också stora kostnader för statskassan och riskerar att tränga undan viktiga satsningar på välfärd och rättsväsen.

Innan den djupa ekonomiska krisen bröt ut, till följd av coronapandemin, hade 27 av 28 EU-länder använt högkonjunkturen till att minska arbetslösheten. Sverige var dessvärre inte ett av dem. Sverige var den enda av alla EU:s medlemsstater där arbetslösheten ökat sedan oktober 2014. Det säger en del om i vilket skick Sverige gick in i krisen. Dessvärre sticker Sverige ut även under krisens gång. Arbetslösheten ser ut att öka snabbare i Sverige än i många andra jämförbara länder. Hade Sverige utvecklats på samma sätt som exempelvis Tyskland, Finland och Danmark räknar IMF med att 100 000 jobb hade kunnat räddas, och EU-kommissionen räknar med att 80 000 jobb skulle kunna ha räddats.

Arbetslöshetsnivån väntas i snitt stiga från 8,5 procent år 2020 till 9,1 procent detta år.

Effekterna av pandemin kommer att påverka arbetsmarknaden i flera år. Både arbetsgivare och arbetssökande behöver ställa om och vara aktiva.

Minfråga till arbetsmarknadsminister Eva Nordmark är därför:

 

Vilka konkreta åtgärder avser ministern att vidta i närtid för att sänka arbetslösheten?

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.