Den inre gränskontrollens träffsäkerhet
Svar på skriftlig fråga 2015/16:199 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)
- Avslut
- Svar på skriftlig fråga är färdigbehandlat
Dnr Ju2015/08195/POL | ||
Justitiedepartementet |
Inrikesministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2015/16:199 av Roger Haddad (FP) Den inre gränskontrollens träffsäkerhet
Roger Haddad har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att förbättra polisens effektivitet vid inre gränskontroll.
De stora migrationsströmmarna till Sverige medför ett ökat behov av att veta vem som befinner sig på svenskt territorium. Polismyndigheten har meddelat att man nu intensifierar arbetet med inre utlänningskontroller, för att lokalisera personer som inte har rätt att vistas i landet.
En inre utlänningskontroll får enligt utlänningslagen genomföras om det finns grundad anledning att anta att en person inte har rätt att vistas här eller om det finns annan särskild anledning till kontroll. Det är Polismyndigheten som har att avgöra om det finns förutsättningar för att genomföra inre utlänningskontroller i de enskilda fallen. Jag förutsätter dock att Polismyndigheten vidtar de åtgärder som krävs för att nu intensifiera kontrollerna i enlighet med gällande regler. Detta kan innebära att resurser behöver omfördelas.
Regeringen hålls kontinuerligt uppdaterad om händelseutvecklingen till följd av de stora migrationsströmmarna. Polismyndigheten utvärderar löpande hur man bäst agerar för att dels upprätthålla ordningen och säkerheten i landet, dels se till att människor som vill söka asyl får tillgång till asylprocessen. Jag har dialog med myndighetens ledning om utvecklingen och avser att följa upp myndighetens arbete med att öka de inre utlänningskontrollerna.
Stockholm den 11 november 2015
Anders Ygeman
