Demokratin i Thailand
Svar på skriftlig fråga 2024/25:1 besvarad av Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2024/25:1 Demokratin i Thailand
till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
Svar på fråga 2024/25:1 av Olle Thorell (S)
Demokratin i Thailand
Olle Thorell har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta på nationell och internationell nivå, för att stödja demokratisk utveckling i Thailand, samt om Sverige kommer att agera inom EU och FN för att främja demokrati och mänskliga rättigheter i Thailand.
Thailand är ett viktigt samarbetsland för Sverige, såväl bilateralt som i det globala arbetet för att upprätthålla folkrätten och respekten för FN-stadgan. Det är glädjande att konstatera att valdeltagandet vid det thailändska parlamentsvalet i maj 2023 var högt och att landet nu styrs av en regeringskoalition som har majoritet i parlamentet.
Sverige kommer också fortsatt att noga följa utvecklingen i Thailand och upprätthåller en kontinuerlig och bred dialog både bilateralt och i EU-krets med den thailändska regeringen, parlamentet och civilsamhället. Sverige bedriver också ett regionalt utvecklingssamarbete som bland annat syftar till att stötta demokratiutveckling, mänskliga rättigheter och civilsamhälle i regionen och stöttar även FN-organ som arbetar med dessa frågor. Regeringen månar om länken mellan den euroatlantiska och den indopacifiska regionen, vilken har bäring på såväl vår egen som andras säkerhet, ekonomi och utveckling.
Stockholm den 18 september 2024
Maria Malmer Stenergard

