De stora skillnaderna i tillgång till tandläkare i Sverige

Svar på skriftlig fråga 2022/23:335 besvarad av Socialminister Jakob Forssmed (KD)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX

Svar på fråga 2022/23:335 av Karin Sundin (S)
De stora skillnaderna i tillgång till tandläkare i Sverige

Karin Sundin har frågat Acko Ankarberg Johansson vad hon och regeringen avser göra för att säkerställa en god tandhälsa och därmed en god tillgång till tandläkare i hela landet.

Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

En god munhälsa i befolkningen och en tillgänglig tandvård är nära sammankopplade. För att tandvården ska vara tillgänglig och förutsättningarna ska finnas för en god munhälsa hos befolkningen är tillgången till tandläkare, tandhygienister och tandsköterskor en central fråga. Regionerna ansvarar för tandvårdens kompetensförsörjning och har i den egenskapen möjlighet att skapa förutsättningar för att vara en attraktiv arbetsgivare inom tandvårdsområdet.

Jag ser dock allvarligt på tandvårdens bristande tillgänglighet och hur den drabbar människor runt om i landet.

Nationella vårdkompetensrådet har en viktig roll i detta sammanhang. Genom sin rådgivande funktion ska rådet bidra till en god planering av vårdens kompetensförsörjning. Rådets uppdrag är att göra bedömningar av kompetensbehoven och att stödja och åstadkomma samverkan om kompetensförsörjningsfrågor på nationell och regional nivå. Genom detta bidrar rådet till samverkan och dialog mellan berörda aktörer, men det ska även bidra med kunskap som kan ligga till grund för regeringens beslutsfattande.

Slutligen vill jag även nämna Utredningen om jämlik tandhälsas (S 2018:02) slutbetänkande När behovet får styra – ett tandvårdssystem för en mer jämlik tandhälsa (SOU 2021:8). En stor utredning som har belyst hela tandvårdssystemets funktion. Utredningens förslag har remissbehandlats och för närvarande bereds det inom Regeringskansliet (Socialdepartementet).

Jag kommer att noga följa frågan om tillgången till tandvårdens personal och frågan om tandvårdens tillgänglighet.

Stockholm den 22 februari 2023

Jakob Forssmed

Skriftlig fråga 2022/23:335 av Karin Sundin (S) (Besvarad 2023-02-22)

Fråga 2022/23:335 De stora skillnaderna i tillgång till tandläkare i Sverige

av Karin Sundin (S)

till Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD)

 

Inget visar väl så tydligt på välfärdssystemens betydelse för hälsan i befolkningen som tänderna hos dem vi möter.

Tandhälsan i Sverige förbättrades kraftigt genom utbyggnaden av folktandvården under 1940- och 1950-talen. Mer personal, fler klinker och samhällsinformation om vikten av tandborstning och fluoranvändning har lett till minskad tandvärk och färre illasittande tandproteser.

Det finns i dag fler behandlare i den svenska tandvården än någonsin tidigare. Men Socialstyrelsens nationella planeringsstöd för 2022, Bedömning av tillgång och efterfrågan på legitimerad personal i hälso- och sjukvård samt tandvård visar på en tydlig brist på tandläkare och på stora geografiska skillnader. Flest tandläkare finns i storstadsregionerna Stockholm och Västra Götaland, medan tillgången till tandläkare är väsentligt mycket lägre i andra regioner, inte minst i norra Sverige. Variationerna är också stora inom regionerna.

Denna dag, den 10 februari 2023, finns rubriken ”Tandläkarbristen blir bara värre” på förstasidan av Gotlands Tidningar. 6 000 gotlänningar saknar i dag en fast tandläkarkontakt sedan flera av öns privattandläkare har slutat. Det gör att trycket har ökat på folktandvården och på folktandvårdens akutverksamhet, som nu måste prioritera hårdare. Nyligen rapporterade P4 Gotland om att patienter med en lossnad fyllning, en lossnad krona eller en avbiten tand inte kan räkna med att få en akuttid hos tandläkaren.

Larmrapporter om brist på tandläkare och svårigheter att få en tid för undersökning och behandling är numera regelbundet återkommande ifrån olika delar och stora delar av landet. Av allt att döma växer just nu både oron för den egna tandhälsan och uppgivenheten hos den svenska befolkningen.

Min fråga till statsrådet Acko Ankarberg Johansson är: 

 

Vad kommer statsrådet och regeringen att göra för att säkerställa en god tandhälsa och därmed en god tillgång till tandläkare i hela landet?

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.