Brott mot eldupphör i Ukraina

Svar på skriftlig fråga 2020/21:2725 besvarad av Utrikesminister Ann Linde (S)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX
UD2021/ 06657 Utrikesdepartementet Utrikesministern Till riksdagen

Svar på fråga 2020/21:2725 av Björn Söder (SD)
Brott mot eldupphör i Ukraina

Björn Söder har frågat mig vilka åtgärder jag som ordförande för OSSE vidtar med anledning av rapporten från Ukrainas ständiga mission till OSSE om hur förbjudna ryska granatkastare används för att bryta eldupphöret.

Under OSSE-ordförandeskapet är värnandet av den europeiska säkerhetsordningen och respekten för Ukrainas suveränitet och territoriella integritet inom dess internationellt erkända gränser bland de viktigaste prioriteringarna. Konflikten i och omkring Ukraina är den allvarligaste utmaningen mot denna säkerhetsordning, som bygger på principer och åtaganden gjorda av alla OSSE:s deltagande stater.

Den senaste tiden har vi sett fler brott mot den förstärkta överenskommelsen om eldupphör från den 22 juli förra sommaren. Brotten mot vapenvilan och de mänskliga förlusterna är oacceptabla. Som ordförande i OSSE bidrar jag till de pågående ansträngningarna för konfliktlösning för en fredlig och hållbar politisk lösning på konflikten. Därutöver stödjer Sverige också OSSE:s särskilda övervakningsmission SMM, som löpande rapporterar om situationen i Ukraina, inklusive brott mot vapenvilan.

Stockholm den 12 maj 2021

Ann Linde

Skriftlig fråga 2020/21:2725 av Björn Söder (SD) (Besvarad 2021-05-12)

Fråga 2020/21:2725 Brott mot eldupphör i Ukraina

av Björn Söder (SD)

till Utrikesminister Ann Linde (S)

 

Vid OSSE:s forum för säkerhetssamarbete den 28 april visade Ukrainas ständiga mission till OSSE i Wien de övriga deltagande staterna hur allvarliga brott mot eldupphör har begåtts av ryska ockupationsstyrkor under den senaste månaden.

”Bara under de senaste två veckorna använde de ryska väpnade formationerna i stor utsträckning 82 mm och 120 mm granatkastare, vilka är förbjudna enligt Minsk-avtalen, MT12 Rapira antistridsvagnsvapen, olika granatkastare, tunga maskingevär och handeldvapen för att starta 156 attacker mot Ukrainas väpnade styrkor, sade Ukrainas ständiga mission.” rapporterade nyhetsbyrån Ukrinform.

Av denna anledning vill jag fråga utrikesminister Ann Linde:

 

Vilka åtgärder vidtar ministern i egenskap av OSSE-ordförande med anledning av rapporten från Ukrainas ständiga mission till OSSE om hur förbjudna ryska granatkastare används för att bryta eldupphöret?

Intressenter

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.