Brott begångna av ensamkommande flyktingbarn
Svar på skriftlig fråga 2015/16:653 besvarad av Statsrådet Anders Ygeman (S)
- Avslut
- Svar på skriftlig fråga är färdigbehandlat
Dnr Ju2016/00512/POL | ||
Justitiedepartementet |
Inrikesministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2015/16:653 av Ellen Juntti (M) Brott begångna av ensamkommande flyktingbarn
Ellen Juntti har frågat justitie- och migrationsministern vilka åtgärder som han tänker vidta för att stoppa de brott som begås av ensamkommande barn och unga. Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.
Jag delar bedömningen att situationen för utsatta barn från nordafrikanska länder som uppehåller sig illegalt i landet är ohållbar. Särskilt marockanska barn har uppmärksammats i detta sammanhang. Polismyndigheten och andra myndigheter har sedan ett antal år arbetat med denna problematik. Såväl i Stockholm som i Göteborg bedöms denna grupp begå brott i stor omfattning. Dessa barn kan också själva vara utsatta för brott, människohandel eller tvingas begå brott för annans vinning. Detta är förstås oacceptabelt.
Genom att ratificera barnkonventionen har Marocko åtagit sig att ge särskilt skydd och bistånd till barn som berövats sin familjemiljö. Sedan flera år tillbaka har dock svenska myndigheter haft mycket svårt att verkställa av- och utvisningsbeslut gällande barn från Marocko. I mina diskussioner på EU-nivå med andra länders företrädare har liknande problem framförts.
Regeringen har nu vidtagit ett flertal åtgärder. Regeringen har inlett en dialog med och träffat marockanska företrädare. Syftet är att skapa möjligheter till bättre samarbete med Marocko när det gäller identifiering av barn och unga som befinner sig i Sverige och kunna verkställa av- och utvisningsbeslut som gäller barn från Marocko. Jag har också talat med tunisiska och algeriska företrädare om problematiken.
Regeringens budskap är tydligt. Marocko och andra nordafrikanska länder måste leva upp till sina internationella åtaganden genom att återta medborgare som avvisats eller utvisats från Sverige. Jag kommer att fortsätta detta arbete.
Stockholm den 27 januari 2016
Anders Ygeman

