Bosättning av så kallade EU-migranter på rastplatser
Svar på skriftlig fråga 2015/16:211 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S)
- Avslut
- Svar på skriftlig fråga är färdigbehandlat
Dnr N2015/07651/MRT | ||
Näringsdepartementet |
Infrastrukturministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2015/16:211 av Per Klarberg (SD) Bosättning av så kallade EU-migranter på rastplatser
Per Klarberg har frågat mig hur jag tänker agera för att se till att åkarna på ett säkert sätt kan förlägga sina viloperioder till rastplatserna och hur skattebetalarna som väljer att stanna på dessa ska slippa känna obehag och otrygghet.
Jag delar Per Klarbergs uppfattning att yrkeschaufförer bör ha tillträde till befintliga rastplatser för att kunna parkera och ta raster i enlighet med gällande kör- och vilotidsregler. Goda arbetsvillkor och likvärdiga konkurrensförhållanden inom transportbranschen är en högprioriterad fråga för regeringen. Att yrkesförare inte kan stanna och ta föreskriven rast eller vila är självklart ett problem och kan medföra en risk för trafiksäkerheten. Inom Regeringskansliet bereds frågan om skyddade parkeringsplatser och så kallade säkra uppställningsplatser för lastbilar och kommersiella fordon.
Frågan om otillåtna bosättningar och hur dessa ska hanteras är en prioriterad fråga för regeringen. Illegala bosättningar är inte acceptabla, varken på offentlig plats eller på enskild markägares mark.
Om det är fråga om otillåtna bosättningar eller andra ordningsstörningar på offentlig plats blir ordningslagens bestämmelser tillämpliga. Vid agerande i strid mot ordningslagen kan polisen vidta åtgärder. En person kan föreläggas att ta bort anordningar som placerats på en offentlig plats utan nödvändigt tillstånd. Om föreläggandet inte följs får polisen vidta åtgärden.
Stockholm den 10 november 2015
Anna Johansson

