Bolagisering av primärvård

Svar på skriftlig fråga 2024/25:230 besvarad av Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

PDF

Svar på fråga 2024/25:230 Bolagisering av primärvård

till Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD)

 

Svar på fråga 2024/25:230 av Samuel Gonzalez Westling (V) Bolagisering av primärvård

Samuel Gonzalez Westling har frågat mig om jag anser att en bolagisering av den offentligt drivna primärvården i Region Gävleborg är önskvärd och om jag har för avsikt att ta några generella initiativ i fråga om bolagisering av primärvård.

Det är regionerna och kommunerna som ansvarar för att erbjuda primärvård till invånarna. Regionerna är skyldiga att inrätta valfrihetssystem i form av vårdvalssystem för den primärvård som de ansvarar för. I sin egenskap av sjukvårdshuvudman bestämmer varje region om den närmare utformningen av vårdvalssystem inom primärvården utefter de lokala förutsättningarna. Tillämpliga lagar, såsom t.ex. hälso- och sjukvårdslagen (2017:30) och upphandlingslagstiftningen, ska beaktas. I utarbetandet och uppföljningen av villkoren för privata aktörer som utför vård på uppdrag av regionen är det avgörande att dessa utformas så att regionen kan leva upp till sitt ansvar att erbjuda primärvård enligt hälso- och sjukvårdslagen. Det bör också understrykas att regionernas huvudmannaansvar för hälso- och sjukvården alltid kvarstår, det kan inte överföras till privata aktörer.

Enligt kommunallagen (2017:725) får fullmäktige i kommuner eller regioner, om det inte i lag eller annan författning anges att angelägenheten ska bedrivas av en kommunal nämnd, besluta att lämna över skötseln av en kommunal angelägenhet till en juridisk person eller en enskild individ. Om en region lämnar över skötseln av en kommunal angelägenhet till ett helägt kommunalt bolag, ska fullmäktige bl.a. fastställa det kommunala ändamålet med verksamheten, se till att det fastställda kommunala ändamålet och de kommunala befogenheterna som utgör ram för verksamheten anges i bolagsordningen samt se till att det anges i bolagsordningen att fullmäktige får ta ställning till sådana beslut i verksamheten som är av principiell beskaffenhet eller annars av större vikt innan de fattas.

Vårdgivare i både offentlig och privat sektor är ansvariga för att kraven på en god vård uppfylls. Av hälso- och sjukvårdslagen framgår att där hälso- och sjukvård bedrivs ska det finnas den personal, de lokaler, de sjukvårdsprodukter och den utrustning som behövs för att god vård ska kunna ges. Hälso- och sjukvårdslagen ställer också krav på att kvaliteten i verksamheten systematiskt och fortlöpande ska utvecklas och säkras. Dessa bestämmelser gäller samtliga vårdgivare, oavsett om den är offentlig eller privat.

Inspektionen för vård och omsorg (IVO) utövar tillsyn och prövar frågor om klagomål gällande vårdgivare i både offentlig och privat sektor. Syftet med tillsynen är att granska att befolkningen får hälso- och sjukvård som är säker, har god kvalitet och bedrivs i enlighet med lagar och andra föreskrifter. IVO kan hindra oseriösa aktörer genom sin tillsyn över efterlevnaden av bestämmelser om bl.a. kvalitet, patientsäkerhet och kompetens.

Regeringen har för närvarande ingen avsikt att ta några generella initiativ i fråga om bolagisering av primärvård och vill understryka regionernas ansvar att som huvudman för hälso- och sjukvård säkerställa att invånarna kan erbjudas en god och säker vård i enlighet med gällande regelverk.

Stockholm den 23 oktober 2024

 

 

 

Acko Ankarberg Johansson

 

Skriftlig fråga 2024/25:230 av Samuel Gonzalez Westling (V) (Besvarad 2024-10-23)

Fråga 2024/25:230 Bolagisering av primärvård

av Samuel Gonzalez Westling (V)

till Statsrådet Acko Ankarberg Johansson (KD)

 

Region Gävleborgs politiska ledning (SD, M, KD och SVG) meddelade den 16 oktober att den tar initiativ till en bolagisering av den offentligt drivna primärvården i länet.

Förslaget kommer att presenteras vid regionstyrelsens sammanträde den 5 november. Det slutliga beslutet fattas sedan av regionfullmäktige. Planen är att genomföra bolagiseringen till 2026.

En bolagisering av den offentligt drivna primärvården skulle innebära ytterligare ett steg mot en alltmer privatiserad vård där vinstintresset går före hälso- och sjukvårdslagens portalparagraf om vård efter behov. En bolagisering innebär också att ansvaret för den aktuella verksamheten flyttas från de styrande politikerna till en bolagsstyrelse. Därmed kommer den demokratiska kontrollen längre från medborgarna, och politikerna behöver inte ta ansvar för bristerna i den underfinansierade vården. Genom detta förslag kan Region Gävleborg också komma att bli ett exempel på denna utveckling. 

Mot denna bakgrund vill jag ställa följande fråga till statsrådet Acko Ankarberg Johansson:

 

Anser statsrådet att en bolagisering av den offentligt drivna primärvården i Region Gävleborg är önskvärd och har statsrådet för avsikt att ta några generella initiativ i fråga om bolagisering av primärvård?

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.