Bilstöd för vuxna och barn
Svar på skriftlig fråga 2021/22:1345 besvarad av Socialminister Lena Hallengren (S)
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Svar på fråga 2021/22:1345 av Christina Höj Larsen (V)
Bilstöd för vuxna och barn
Christina Höj Larsen har frågat mig om jag avser att vidta åtgärder för att säkerställa att bilstödet fullt ut gynnar de personer stödet ämnar nå.
Bilstöd beviljas personer som, på grund av sitt eget eller sitt barns varaktiga funktionsnedsättning, har väsentliga svårigheter att förflytta sig på egen hand eller att använda allmänna kommunikationer. Bilstödet är en betydelsefull förmån för att främja delaktigheten i samhället för personer med funktionsnedsättning och har bl.a. till syfte att underlätta för personer som behöver ett motorfordon för att kunna ta sig till arbetet eller studier.
Utgifterna för bilstödet har sedan införandet av en ny lagstiftning den 1 januari 2017 varit lägre än anvisat anslag. De minskade utgifterna har flera orsaker, bl.a. att de nya reglerna ställer större krav på val av bil, färre ansökningar och även fördröjningar i handläggningen. Under 2021 steg utgifterna något, men det är ännu en stor del av de medel som anslås för bilstöd som inte kommer de sökande till del.
Precis som frågeställaren skriver så har bilstödet genomgått flera stora regeländringar. Syftet med dessa regeländringar har varit att öka ändamålsenligheten och träffsäkerheten i bilstödet och effektivisera handläggningen. Regeringen har också gett Försäkringskassan i uppdrag att lämna förslag på hur personer som uppfyller kraven för bilstöd och till följd av funktionsnedsättning behöver en bil som belagts med förhöjd fordonsskatt kan kompenseras inom bilstödet. Uppdraget ska redovisas senast 30 september 2022.
Även om pandemin kan ha fördröjt effekterna av förändringarna kan jag konstatera att regeländringarna ännu inte gett avsedd effekt. Jag delar frågeställarens frustration över att ett så viktigt stöd som bilstödet inte utnyttjas till fullo. Bilstödet är viktigt för att främja delaktigheten i samhället och regeringen avser att följa frågan noga.
Stockholm den 30 mars 2022
Lena Hallengren
Skriftlig fråga 2021/22:1345 av Christina Höj Larsen (V) (Besvarad 2022-03-30)
Fråga 2021/22:1345 Bilstöd för vuxna och barn
av Christina Höj Larsen (V)
till Socialminister Lena Hallengren (S)
För vuxna med funktionsnedsättning eller barn med funktionsnedsättning finns ett särskilt stöd för att kunna förflytta sig, det så kallade bilstödet. Det riktar sig till personer som har stora svårigheter att förflytta sig eller åka kollektivt, men som samtidigt kan köra bil om en sådan anpassas, eller om anpassning av bilen behövs för bilförare med barn med funktionsnedsättning.
År 2017 ändrades lagen om bilstöd med en uttalad förhoppning att modernisera stödet till bilförare med funktionsnedsättning. Lagen fick motsatt effekt, vilket påvisades av en utvärdering från Försäkringskassan 2018. En ogynnsam aspekt av lagändringen styrde funktionsnedsatta till att köpa större och dyrare bilar som kräver färre anpassningar. Sammantaget ledde förändringen till en kraftig minskning av utbetalningen av bilstöd 2017 jämfört med året före lagändringen.
I hopp om att förbättra bilstödet ändrades lagen återigen under 2020. Bland annat skulle det bli möjligt att få anpassningsbidrag för lägre bilar genom att sänka bilens golv, för anordningar som tillhör bilens standardutrustning och att särskilda skäl för anpassningsbidrag endast krävs första gången ett bidrag beviljas för fordon som är äldre än fyra år eller har framförts mer än 6 000 mil. Därutöver höjdes tilläggsbidraget.
Trots ändringarna har lagen fortfarande inte fått effekt. I en utgiftsprognos från Försäkringskassan i februari 2022 framhålls att coronapandemin eventuellt haft en bromsande effekt på bilstödet eftersom det kräver många kontakter för den sökande, både med myndigheter och bilföretag. Samtidigt hörs allt fler oroande röster om att bilköpen blir dyrare. Det tycks framför allt påtvingas av att endast mindre miljöanpassade bilar omfattas av stödet, med en hög årlig fordonsskatt. Människor har därför inte möjligheten att välja en miljövänligare bil som också skulle vara billigare. Dessutom beviljades endast drygt hälften av vad regeringen hade anslagit för bilstöd 2021.
Med anledning av detta vill jag fråga socialminister Lena Hallengren:
Avser ministern att vidta åtgärder för att säkerställa att bilstödet fullt ut gynnar de personer stödet ämnar nå?
Intressenter
Frågeställare
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

