Behovet av en återvandringsmyndighet
Svar på skriftlig fråga 2020/21:1810 besvarad av Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2020/21:1810 av Tobias Andersson (SD)
Behovet av en återvandringsmyndighet
Tobias Andersson har frågat mig om jag och regeringen avser vidta några åtgärder för att etablera en återvandringsmyndighet.
Sedan 2010 har ca 60 procent av återvändandeärendena avslutats genom att personen har lämnat Sverige. Det är en väsentligt högre nivå än EU-genomsnittet. Under åren 2014–2020 har närmare 90 000 personer med beslut om av- eller utvisning registrerats som utresta från Sverige.
Återvändandefrågorna är prioriterade för regeringen. För att kunna upprätthålla en human, rättssäker och långsiktigt hållbar migrationspolitik måste de som efter en rättssäker prövning av sina asylskäl har fått ett avslagsbeslut återvända så snabbt som möjligt. Återvändandet ska i första hand ske frivilligt, men annars med tvång.
Många åtgärder som förbättrar förutsättningarna för ett effektivt återvändandearbete har vidtagits de senaste åren, bland annat lagändringar som underlättar myndigheternas verkställighetsarbete. Antalet platser i förvar har också fördubblats.
Migrationsdomstolarna har tillförts medel för att kunna minska antalet öppna migrationsmål och korta handläggningstiderna. På så sätt kan den sammantagna vistelsetiden i mottagandet förkortas, vilket förbättrar förutsättningarna för återvändande.
Regeringen har givit Migrationsverket och Polismyndigheten i uppdrag att effektivisera återvändandeverksamheten. Statskontoret har också fått i uppdrag att analysera och föreslå åtgärder för att effektivisera Migrationsverkets, Polismyndighetens och Kriminalvårdens arbete med återvändande inom ramen för nuvarande organisation.
Stockholm den 24 februari 2021
Morgan Johansson

