Bedömningar av hastighetsbestämmelser

Svar på skriftlig fråga 2017/18:1123 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad


N2018/02206/MRT

Näringsdepartementet

Infrastrukturministern

Till riksdagen


Svar på fråga 2017/18:1123 av Pål Jonson (M)
Bedömningar av hastighetsbestämmelser

Pål Jonson har frågat mig om jag anser att det finns skäl att se över tillämpningen av varsamhetsregler i trafikförordningen i syfte att införa en mer restriktiv hastighetsbegränsning vid skolor.

Trafiksäkerhet är en prioriterad fråga för regeringen. Att fordonens hastighet anpassas till de förhållanden som råder vid skolor är en särskilt viktig fråga. Trafikförordningen (1998:1276) innehåller bestämmelser om hastighetsbegränsningar.

Inom tättbebyggt område får fordon inte föras med högre hastighet än 50 kilometer i timmen. Om det är motiverat av hänsyn till trafiksäkerheten, framkomligheten eller miljön får kommunen meddela föreskrifter om att den högsta tillåtna hastigheten inom ett tättbebyggt område eller del av ett sådant område ska vara 30 eller 40 kilometer i timmen.

Utom tättbebyggt område får fordon inte föras med högre hastighet än 70 kilometer i timmen. Kommunen kan genom lokala trafikföreskrifter besluta om lägre hastighetsgränser på de vägar utom tättbebyggt område som kommunen är väghållare för, om det är motiverat av hänsyn till trafiksäkerhet, framkomlighet eller miljö. För andra vägar utom tättbebyggt område, dvs. statliga och enskilda vägar, är länsstyrelsen beslutande myndighet för hastighetsgränser lägre än 70 kilometer i timmen. Länsstyrelserna ska enligt förordningen (2007:1244) om konsekvensutredning vid regelgivning utreda konsekvenserna av sina föreskrifter om hastighetsbegränsningar innan beslut fattas. Länsstyrelsens beslut kan överklagas till Transportstyrelsen.

Som Pål Janson framför ska ett fordons hastighet, trots vad som anges som högsta tillåten hastighet, anpassas till vad trafiksäkerheten kräver. Hastigheten får aldrig vara högre än att föraren behåller kontrollen över fordonet och kan stanna det på den del av den framförvarande vägen eller terrängen som han eller hon kan överblicka och framför varje hinder som går att förutse.

Det är inte möjligt för mig att uttala mig om ett enskilt ärende. Jag anser att dagens ordning för hur hastighetsbestämmelser beslutas är lämplig. Om det finns förbättringsförslag avseende någon aspekt av denna fråga kommer jag dock givetvis vara angelägen om att analysera det. Ingen ska vara tveksam över regeringens höga ambitioner på trafiksäkerhetsområdet.

Stockholm den 10 april 2018

Tomas Eneroth

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter