Backåkra och andra bevaransvärda gårdar

Svar på skriftlig fråga 2011/12:383 besvarad av Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth

Anmäld:
2012-02-17
Inlämnad:
2012-02-17
Besvarad:
2012-02-22
Svar anmält:
2012-02-22

den 22 februari

Svar på fråga

2011/12:383 Backåkra och andra bevaransvärda gårdar

Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth

Berit Högman har frågat mig om jag är beredd att ta initiativ i den riktning som Socialdemokraterna föreslår i sin motion rörande Backåkra och andra bevaransvärda gårdar.

Personmuseer, bland annat i form av minnesgårdar, finns i stort antal i Sverige. Dessa museala verksamheter är vanligen en del av det lokala och regionala kulturlivet och drivs i många olika former, till exempel i stiftelseform eller av ideella föreningar. Ansvaret för att förvalta kulturarvet delas av många och det finns ett särskilt värde i att en mångfald av aktörer är engagerade i arbetet. Ett statligt initiativ för att samla driften av dessa verksamheter är inte önskvärt.

När det gäller frågan om nätverk för kunskaps- och erfarenhetsutbyte har nyligen ett initiativ tagits för att etablera ett nätverk för personmuseer i Sverige. Initiativet som snabbt engagerat många museer runt om i landet stöttas av Riksförbundet Sveriges museer. Förhoppningsvis kan det nätverket bli ett viktigt stöd för verksamheterna vid Backåkra och andra bevaransvärda minnesgårdar.

Skriftlig fråga 2011/12:383 av Högman, Berit (S) (korrekturläst 2012-02-22)

den 17 februari

Fråga

2011/12:383 Backåkra och andra bevaransvärda gårdar

av Berit Högman (S)

till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Framtiden för Dag Hammarskjölds Backåkra är hotad.

Byggnaderna är i så dåligt skick att de inte går att använda, enligt STF som äger anläggningen.

Runt om i vårt land finns flera gårdar som har koppling till en för Sverige känd person.

I vår budgetmotion har vi Socialdemokrater föreslagit att Kulturrådet bör ges ett särskilt uppdrag att ansvara för nätverksbyggande och kunskaps- och erfarenhetsutbyte mellan dessa, för kulturen viktiga, aktörer.

Min fråga till kulturministern är:

Är kulturministern beredd att ta initiativ i den riktning vi föreslår i vår motion?

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter