Avlastning i ögonsjukvården genom vidareutbildade optiker

Svar på skriftlig fråga 2015/16:1232 besvarad av Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad

Dnr S2016/03594/FS

Socialdepartementet

Folkhälso-, sjukvårds- och idrottsministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2015/16:1232 av Anette Åkesson (M) Avlastning i ögonsjukvården genom vidareutbildade optiker

Anette Åkesson har frågat mig om jag ämnar begära att Socialstyrelsen öppnar upp för de optiker som är vidareutbildade att få använda diagnostiska droppar för att få ett bättre flöde, kortare väntetider och en mer samhällseffektiv ögonsjukvård.

Precis som Anette Åkesson skriver så har Socialstyrelsen ett bemyndigande att föreskriva inom detta område. Jag är medveten om att utfärdandet av föreskrift om optikers rekvisition och hantering av läkemedel tagit tid. Enligt uppgift från Socialstyrelsen beror det bl.a. på att det funnits vissa patientsäkerhetsrisker som myndigheten har behövt utreda innan en ny föreskrift kan utfärdas. Socialstyrelsen har tagit fram ett förslag på ny föreskrift som varit ute på remiss till februari i år.

Min förhoppning är därför att en ny föreskrift kommer träda i kraft i närtid, så snart Socialstyrelsen bedömer att det kan ske utan risk för patientsäkerheten.

Stockholm den 1 juni 2016.

Gabriel Wikström

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter