Attacker mot sjukvård
Svar på skriftlig fråga 2024/25:829 besvarad av Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2024/25:829 Attacker mot sjukvård
till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
Svar på fråga 2024/25:829 av Fredrik Lundh Sammeli (S)
Attacker mot sjukvård
Fredrik Lundh Sammeli har frågat mig på vilka sätt jag avser att agera för att tydligt och kraftfullt fördöma attackerna mot sjukvården, och vilka konkreta åtgärder regeringen kommer att vidta för att stärka det internationella arbetet mot dessa attacker.
Attacker mot sjukvård i krig är särskilt allvarliga. Stridande parter har att respektera den internationella humanitära rättens krav på skydd av sjukhus, medicinska förnödenheter och patienter och de måste också respektera sjukvårdsinrättningars neutrala funktion och inte utnyttja dem för egna militära ändamål. Tyvärr har vi sett en utveckling där sjukvården gjorts till måltavlor i väpnade konflikter.
Sverige var 2016 drivande i arbetet med att ta fram FN:s säkerhetsråds resolution 2286, där världens länder förpliktigade sig att skydda hälso- och sjukvård i konflikter. Under vår tid i säkerhetsrådet organiserade vi ett särskilt möte i rådet för att följa upp resolution 2286 med fokus på åtgärder för att stärka skyddet för sjukvård på landnivå. Sverige har även ett långtgående strategiskt partnerskap med Internationella Rödakorskommittén (ICRC), som arbetar med att sprida kunskap om och öka respekten för internationell humanitär rätt. Vi finansierade den ICRC-studie om skydd av sjukvård i väpnade konflikter som publicerades 2021. Ytterst är det angeläget att ansvar utkrävs för brott mot den internationella humanitära rätten. Sverige stödjer Internationella brottmålsdomstolen och dess utredningar av misstänkta krigsförbrytelser i väpnade konflikter.
Stockholm den 5 mars 2025
Maria Malmer Stenergard

