Åtgärder mot oseriösa snabblåneföretag
Svar på skriftlig fråga 2014/15:8 besvarad av Per Bolund (MP), statsråd
- Avslut
- Svar på skriftlig fråga är färdigbehandlat
Dnr Fi2014/3430 | ||
Finansdepartementet |
Finansmarknads- och konsumentministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2014/15:8 av Eva Sonidsson (S) Åtgärder mot oseriösa snabblåneföretag
Eva Sonidsson har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att förhindra att oseriösa snabblåneföretag fortsätter sin verksamhet.
Jag delar Eva Sonidssons oro för de som skuldsatt sig och har skulder hos Kronofogdemyndigheten på grund av obetalda snabblån. Det är viktigt att det finns ett högt konsumentskydd för denna typ av lån.
Regeringen har vidtagit flera åtgärder sedan den här typen av lån började erbjudas på den svenska lånemarknaden under 2006. Ett exempel är att kravet på kreditprövning har stärkts både när en sådan ska göras och vad den ska omfatta, senast i samband med översynen av konsumentkredit-lagen 2010.
I år har två kraftfulla åtgärder vidtagits. Konsumentverket har fått utökade sanktionsmöjligheter i händelse av brister i kreditprövningen. Vidare trädde en ny lag i kraft den 1 juli som innebär att samtliga dessa verksamheter omfattas av tillståndsplikt och av Finansinspektionens fulla tillsyn med ett krav på sundhet i rörelsen. Här ska också noteras att det enbart är aktiebolag och ekonomiska föreningar som fortsättningsvis får ägna sig åt att ge s.k. snabblån. Även denna åtgärd kan innebära en reducering av oseriösa verksamhetsutövare.
De åtgärder som vidtagits i år har sannolikt ännu inte fått genomslag i hur denna verksamhet utövas och därmed inte heller i statistik från Kronofogdemyndigheten.
Jag avser att följa utvecklingen noga och att vid behov även vidta ytterligare åtgärder.
Stockholm den 15 oktober 2014
Per Bolund

