Åtgärder för svenska åkerier

Svar på skriftlig fråga 2017/18:336 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Start
Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad


PAGE

2


Dnr N2017/07182/MRT

Näringsdepartementet

Infrastrukturministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2017/18:336 av Per Klarberg (SD) Åtgärder för svenska åkerier

Per Klarberg har frågat mig vilka åtgärder jag kommer att göra i närtid för att se till att verkställa riksdagens tillkännagivanden och säkerställa en sund konkurrens på svenska vägar.

Regeringen har under mandatperioden vidtagit flera åtgärder för att säkerställa både schysta sociala villkor för förare och sunda konkurrensvillkor för transportföretagen. Det gäller både införande av sanktionsavgifter vid cabotagebrott, höjda nivåer vid överträdelser av kör- och vilotider men även möjligheten att hindra fortsatt färd genom klampning.

Transportstyresen har på regeringens uppdrag utrett flera frågor kopplade till den yrkesmässiga trafiken bland annat om de nu genomförda åtgärderna har gett den effekt som de förväntades få på regelefterlevnaden. Uppdraget redovisades den 2 maj 2017. Regeringen tar frågorna om schysta villkor inom transportbranschen på allra största allvar och har vidtagit flera av de förslag som redovisades. Vissa har redan beslutats bland annat ändringar och höjningar av sanktionsnivåerna när det gäller överträdelser av kör- och vilotider, vissa är under beredning.

Vad gäller klampning har ett förslag nu utarbetats och remitterats innehållande en ändring i lagen om hindrande av fortsatt färd. Det innebär en förlängning av den tiden ett fordon kan hållas klampat till 36 timmar efter att ett beslut har fattats om att hindra den fortsatta färden för att exempelvis få föraren att erlägga en beslutad sanktionsavgift. Det är en förlängning av tiden med 50 procent.

Remissinstanserna ska nu få säga sitt och har fram till den 10 januari 2018 på sig att lämna sina yttranden. Förhoppningen är att ändringsförslaget sedan ska kunna presenteras för riksdagen under våren 2018.

Stockholm den 4 december 2017

Tomas Eneroth

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter