Åtgärdande av farliga obevakade järnvägsövergångar

Svar på skriftlig fråga 2020/21:1384 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX

Svar på fråga 2020/21:1370 av Katarina Brännström (M) Obevakade järnvägsövergångar och fråga 2020/21:1384 av Sten Bergheden (M) Åtgärdande av farliga obevakade järnvägsövergångar

Katarina Brännström och Sten Bergheden har ställt frågor till mig om obevakade järnvägsövergångar. Jag väljer att besvara frågorna i ett sammanhang.

Den nationella trafikslagsövergripande planen för transportinfrastrukturen för perioden 2018–2029 bidrar till att bygga Sverige starkt och hållbart för nuvarande och kommande generationer. Sverige ska ha en robust, miljöanpassad och pålitlig transportinfrastruktur som bl.a. håller en hög trafiksäkerhet. Det är viktigt att stärka ett aktivt säkerhetsarbete i transportsystemet och regeringens mål är att antalet omkomna i trafiken ska minska.

I januari 2019 uppdrog regeringen åt Trafikverket att vidta åtgärder för att öka säkerheten vid plankorsningar på den statliga järnvägen och redogöra för hur arbetet för förbättrad säkerhet kan bedrivas effektivare i närtid. Under våren och sommaren 2019 identifierade Trafikverket plankorsningar som har förhöjd olycksrisk och har påbörjat funktionsutredningar för att ta fram förslag på hur dessa prioriterade korsningar kan göras säkrare.

Under 2019 och 2020 har ett 30-tal plankorsningar åtgärdats och under perioden 2021–2025 planerar Trafikverket för att åtgärda resterande plankorsningar med förhöjd olycksrisk.

Sedan 2015 har en miljard kronor satsats på att bygga bort risker i järnvägen och 305 plankorsningar har byggts bort eller slopats. Den satsningen fortsätter. I den nationella planen 2018–2029 har tre miljarder kronor avsatts för att bygga bort risker i järnvägssystemet. Det kommer bidra till en säkrare järnvägsanläggning och jag kommer fortsatt att följa frågan.

Stockholm den 27 januari 2021

Tomas Eneroth

Skriftlig fråga 2020/21:1384 av Sten Bergheden (M) (Besvarad 2021-01-27)

Fråga 2020/21:1384 Åtgärdande av farliga obevakade järnvägsövergångar

av Sten Bergheden (M)

till Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

 

Sverige har över 3 500 obevakade järnvägsövergångar.

Nyligen omkom två ungdomar mycket tragiskt i en olycka utanför Timrå. Trafikverket beräknar att det årligen dör cirka två personer vid landets obevakade övergångar.

Utbyggnadstakten för landets obevakade övergångar är mycket låg, och många fler människor kommer att förlora sina liv vid dessa övergångar. Detta är ju inte bara tragiskt utan helt oacceptabelt och behöver självklart lyftas upp och åtgärdas.

Att planera för olönsamma höghastighetståg samtidigt som bristerna i det befintliga järnvägssystemet är så uppenbara verkar långt ifrån välplanerat. 

Min fråga till infrastrukturminister Tomas Eneroth är:

 

Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att öka utbyggnadstakten och därmed kraftfullt minska ned antalet obevakade järnvägsövergångar? 

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.