Återinförande av gränskontroller i Öresundsregionen och Skåne
Svar på skriftlig fråga 2021/22:1347 besvarad av Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)
- Start
- Svar på skriftlig fråga är ännu inte publicerad
Svar på fråga 2021/22:1346 Kompensation till trafikoperatörer vid ett återinförande av id-kontroller, fråga 2021/22:1347 Återinförande av gränskontroller i Öresundsregionen och Skåne, fråga 2021/22:1348 Inverkan av ett återinförande av id-kontroller på fordonstrafiken, fråga 2021/22:1349 Id-kontroller i Öresundsregionen och Skåne, fråga 2021/22:1350 Återinförande av id-kontroller i Öresundsregionen och Skåne samt fråga 2021/22:1351 Återinförande av id-kontroller, samtliga av Anders Hansson (M)
Anders Hansson har ställt sex frågor till mig som alla anknyter till den promemoria som Infrastrukturdepartementet remitterade den 15 mars. I promemorian lämnades förslag till en ny tillfällig lag som ger regeringen befogenhet att i vissa fall vidta särskilda åtgärder i form av identitetskontroller vid transporter från en annan stat.
Förslagen i promemorian bereds nu inom Regeringskansliet med beaktande av synpunkterna från remissinstanserna. En viktig utgångspunkt för ett eventuellt införande är att kontrollernas påverkan på pendlingstrafiken ska vara så liten som möjligt. Det är just nu inte aktuellt att gå vidare med förslaget, men regeringen följer noga utvecklingen som följer av Rysslands invasion av Ukraina och är beredd att vidta de åtgärder som krävs för att upprätthålla inre säkerhet i landet.
Stockholm den 30 mars 2022
Tomas Eneroth

