Arresteringen av Kambodjas oppositionsledare Kem Sokha

Svar på skriftlig fråga 2017/18:2 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S)

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

DOCX

Utrikesdepartementet

Utrikesministern

Till riksdagen

Svar på fråga 2017/18:2 av Kerstin Lundgren (C) Arresteringen av Kambodjas oppositionsledare Kem Sokha

Kerstin Lundgren har frågat mig om jag framfört protester mot arresteringen av oppositionsledaren och parlamentsledamoten Kem Sokha och angreppen på fri media i Kambodja.

Utvecklingen i Kambodja är djupt oroande. Gripandet och det efterföljande åtalet mot oppositionsledaren Kem Sokha är tyvärr bara ett exempel på hur opposition och medias handlingsutrymme inskränks i Kambodja. Detta begränsar allvarligt det demokratiska utrymmet inför att landet går till parlamentsval sommaren 2018. Den negativa trenden vad gäller demokrati, respekten för mänskliga rättigheter och rättsstatens principer har på senare tid accelererat. En utveckling som också beskrivs fördjupat i regeringens landrapport om mänskliga rättigheter, demokrati och rättsstatens principer i Kambodja.

Som Kerstin Lundgren skriver har Sverige långvariga relationer och

ett utvecklingssamarbete med Kambodja. Sverige är också ett av få

EU-länder med ambassad i landet så vår röst är betydelsefull.

Utvecklingssamarbetet ger oss inflytande och möjlighet att föra dialog med beslutsfattare.

Jag kan försäkra Kerstin Lundgren att regeringen tar alla tillfällen att framföra vår syn på den mycket oroande utvecklingen till företrädare för Kambodjas regering. Genom EU har vi bl.a. krävt ett omedelbart frisläppande av Kem Sokha. Sverige har markerat mot utvecklingen genom uttalanden. I samtal med företrädare för regeringen har Sverige och ambassaden understrukit vikten av att tillåta den politiska oppositionen och civilsamhällets aktörer att verka samt att tillåta fri media så att alla röster kan tillåtas att höras i landet. Vi agerar också gemensamt inom EU och med andra länder för att ge samstämmiga budskap, till exempel inom ramen för FN:s råd för mänskliga rättigheter.

Vårt svenska utvecklingssamarbete är långsiktigt och vi ser att det bidrar till att stödja områden som är av stor betydelse för Kambodjas fortsatta utveckling och demokratisering. Sverige stödjer bl.a. det civila samhället och insatser som syftar till förbättrad insyn och ansvarsutkrävande. Jag vill också framhålla vår nära dialog med det civila samhällets aktörer för att ta del av deras syn på utvecklingen.

Stockholm den 26 september 2017

Margot Wallström

Skriftlig fråga 2017/18:2 av Kerstin Lundgren (C) (Besvarad 2017-09-26)

Fråga 2017/18:2 Arresteringen av Kambodjas oppositionsledare Kem Sokha

av Kerstin Lundgren (C)

till Utrikesminister Margot Wallström (S)

 

Utvecklingen i Kambodja oroar. Alltmer repressiva åtgärder vidtas mot fri media och minst ett femtontal radiostationer har stängts ned, men Hun Sen-regimen slår även mot opposition och civilsamhälle inför det stundande valet nästa sommar.

För cirka två år sedan flydde Sam Rainsy, den dåvarande ledaren för oppositionspartiet CNRP (Cambodia National Rescue Party), då han hotades med fängelse, men han avgick inte som partiledare. Då hotade regimen att upplösa partiet om han inte avgick. Av omsorg om partiet lämnade han då över ledarskapet till Kem Sokha.

Regimen gjorde nyligen en nattlig räd mot den nye ledaren Kem Sokha. Han är parlamentsledamot men greps och anklagas för landsförräderi. Anledningen påstås vara internationella kontakter för att störta regimen. I en demokrati kan de styrande bytas ut, något som verkar skrämma dagens styre i Kambodja. De anklagar all opposition på känt manér för att hota landet med kaos.

CNRP är medlemmar i Liberal International och har självklart internationella kontakter som många andra partier och parlamentariker. Nu hotas Kem Sokha av ett långt fängelsestraff för sina internationella kontakter. Föga förvånande främst anklagad för kontakter med USA. NDI:s kontor har stängts ned.

Sverige har sedan länge ett betydande utvecklingssamarbete med Kambodja och en ambassad i Phnom Penh. Ett av de starka motiven är att bistå Kambodja att utveckla sin demokrati, stärka mänskliga rättigheter och frihet från förtryck. Mot bakgrund av den mycket oroande utvecklingen blir frågan hur Sverige justerar sitt samarbete, hur Sverige agerar.

Med hänvisning till ovanstående vill jag fråga utrikesminister Margot Wallström:

 

Har ministern tydligt framfört protester mot arresteringen av oppositionsledaren och parlamentsledamoten Kem Sokha och angreppen på fri media?

Svar på skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.