Arbetssituationen för kvinnliga kulturarbetare

Svar på skriftlig fråga 2007/08:536 besvarad av Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth

Anmäld:
2007-12-21
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad:
2007-12-21
Besvarad:
2008-01-15
Svar anmält:
2008-01-15

den 15 januari

Svar på fråga

2007/08:536 Arbetssituationen för kvinnliga kulturarbetare

Kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth

Anne Ludvigsson har frågat mig vad jag avser att göra för att komma till rätta med de ojämställda villkoren för kvinnliga kulturarbetare.

Frågan utgår från den arbetsmarknadsprognos för kultursektorn 2008 som lämnades av Ams i december 2007. I prognosen görs bedömningen att den kraftiga jobbtillväxten och minskningen av antalet arbetslösa inom kultursektorn som skett under 2007, nu beräknas att mattas av.

Att förbättra villkoren för kulturskapare är en av regeringens uttalade kulturpolitiska prioriteringar. Det är därför mycket glädjande att arbetsmarknadsläget inom kultursektorn har stärkts väsentligt under 2007. Andelen kvinnor som är arbetslösa, deltidsarbetslösa och korttids- och timanställda är dock enligt Ams högre än motsvarande andel bland män.

Det är viktigt och grundläggande att kulturarbetsmarknaden i likhet med arbetsmarknaden i stort präglas av likabehandling och jämlika villkor för män och kvinnor. Regeringen följer därför noga denna fråga. Som exempel kan nämnas att regeringen avsatt sammanlagt 6 miljoner kronor för att främja jämställdhetsprojekt på scenkonstsområdet, samt gett ett gemensamt uppdrag till Statens kulturråd, JämO och Konstnärsnämnden att göra en fördjupad analys av jämställdheten inom området.

Skriftlig fråga 2007/08:536 av Ludvigsson, Anne (s) (korrekturläst 2008-01-15)

den 21 december

Fråga

2007/08:536 Arbetssituationen för kvinnliga kulturarbetare

av Anne Ludvigsson (s)

till kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth (m)

Ams prognos för 2008 visar en fortsatt tillväxt av jobb inom kulturbranscherna. Inför 2008 förväntas dock tillväxten bromsa in. Problematiskt är det stora inslaget av visstids‑, deltids‑, och timanställningar bland de nya jobben.

Ett annat oroande inslag är att de stora företagen inom kulturbranschen planerar neddragningar av antalet anställda. Det är alltså inom småföretagen som jobben ökar nästa år och tillskottet av sysselsatta utgörs främst av egenföretagare. Det är fyra yrken hos dominerar bland dem som är inskrivna inom Arbetsförmedlingen Kultur. Det är journalister, konstnärer, skådespelare och musiker. Många yrkesverksamma har svårt att få tillräcklig försörjning inom sitt yrke. De nya jobben rör sig ofta om tidsbegränsade uppdrag och anställningar, deltidsarbete och timanställningar. Delar av området är också starkt beroende av kultursatsningar från stat, kommuner och landsting. Prognosen enligt Ams är att under nästa år kommer antalet arbetslösa att öka. Även inom kulturområdet ser vi att det råder olika villkor och möjligheter för kvinnor och män. Kvinnorna har högre arbetslöshet än männen och också fler deltidsarbetslösa och timanställda. Vidare har fler kvinnor än män tillfälliga anställningar och av dem med fasta anställningar är det fler kvinnor än män som vill byta arbete. Kvinnors sämre situation medför förutom sämre ekonomiska villkor att fler kvinnor byter sitt kulturyrke till ett annat utanför kulturområdet. Detta är en misshushållning av både kulturarbetare och samhällets resurser.

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att komma till rätta med de ojämställda villkoren för kvinnliga kulturarbetare?

Övrigt om svar på skriftliga frågan

Intressenter