Ändrad hastighetsbegränsning för A-traktorer
Svar på skriftlig fråga 2024/25:659 besvarad av Statsrådet Andreas Carlson (KD)
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Svar på fråga 2024/25:659 Ändrad hastighetsbegränsning för A-traktorer
till Statsrådet Andreas Carlson (KD)
Svar på fråga 2024/25:659 av Isak From (S)
Ändrad hastighetsbegränsning för A-traktorer
Isak From har frågat mig om jag och regeringen avser att ta initiativ för att A-traktorer ska framföras i 45 kilometer i timmen.
Regeringen värnar A-traktorn. Regeringen har arbetat aktivt med att öka förståelsen i EU för att A-traktorer har betydelse för ungdomars mobilitet. Det resulterade i att EU-kommissionen föreslog en ny körkortsbehörighet som är anpassad efter dem som kör A-traktor i det så kallade fjärde körkortsdirektivet.
Isak From anger att Transportstyrelsen har sagt nej till höjd hastighet för A-traktorer. Det stämmer inte. Av Transportstyrelsens rapport Uppdrag att utreda regler för A-traktorer (TSV 2021-10478) framgår däremot att Transportstyrelsen har bedömt att den konstruktiva hastigheten inte bör höjas innan det går att se en positiv effekt av de föreslagna åtgärderna. Regeringen har nu vidtagit de säkerhetshöjande åtgärder som har föreslagits på lag och förordningsnivå.
Just nu pågår trepartssamtal för det fjärde körkortsdirektivet. I den allmänna riktlinje som Europeiska unionens råd har tagit framgår att den som har körkort med kategori B1 får framföra fordon i kategori B om fordonet har en tillåten totalvikt som inte överstiger 2 500 kg och en högsta hastighet som är tekniskt begränsad till 45 km/h.
Regeringen står här bakom rådets allmänna riktlinje men arbetar fortsatt för en åldersgräns på 15 år. Reglerna för A-traktorer kommer att behöva ses över i samband med att körkortsdirektivet ska implementeras i svensk rätt. Säkerhet och rörlighet för ungdomar är viktiga aspekter när det gäller regeringens arbete med A-traktorer.
Stockholm den 15 januari 2025
Andreas Carlson
Skriftlig fråga 2024/25:659 av Isak From (S) (Besvarad 2025-01-15)
Fråga 2024/25:659 Ändrad hastighetsbegränsning för A-traktorer
av Isak From (S)
till Statsrådet Andreas Carlson (KD)
Hårdare utbildning, 16-årsgräns och maximalt 45 kilometer i timmen är de nya förutsättningarna för att köra A-traktor om EU-kommissionen får bestämma. Transportstyrelsen säger nej, men är sista ordet verkligen sagt?
EU-kommissionen har lagt fram ett förslag till ett nytt körkortsdirektiv inom unionen. En A-traktor eller epatraktor är en äldre personbil, ibland även lastbil, som har blivit ombyggd till en A‑traktor – en modernare form av 1950-talets epatraktorer.
För att öka likvärdigheten finns det därför anledning att göra en översyn av regelverken för dessa fordon. Körkortskraven och den praktiska delen i AM-utbildningen behöver skärpas, och den tillåtna högsta hastigheten bör höjas till 45 kilometer i timmen, samma som för en mopedbil.
Mopedbilen ser ut som en bil men är konstruerad som en moped på fyra hjul. Det innebär att fordonet inte alls är lika säkert som en personbil. Regelverket för mopedbilar gör att en mopedbils kaross inte alls klarar krockar och har tryckts ihop helt vid krocktester.
Noterbart är att en hjullastare får framföras i 50 kilometer i timmen och att en fyrhjuling som är registrerad som B-traktor får framföras i 40 kilometer i timmen. En mopedbil får i dag köra i 45 kilometer i timmen, medan en A‑traktor eller epatraktor endast får framföras i 30 kilometer i timmen. Detta är ologiskt, eftersom det är betydligt säkrare att framföra en A‑traktor än en mopedbil. Regeringen bör därför gå vidare med förslaget om att A‑traktorer borde få köra lika fort som mopedbilar, varpå regelverket för A-traktorn bör ses över.
Som flera medier tidigare har rapporterat vill EU att digitala körkort införs, att 17-åringar får övningsköra tung lastbil och att det införs hårdare regler för A-traktor som innebär 16-årsgräns och ett B1-körkort med tuffare körutbildning som inkluderar både teori- och körprov. I gengäld vill EU-kommissionen att A-traktorer tillåts gå i 45 kilometer i timmen i stället för dagens fartspärr på 30 kilometer i timmen.
Mot bakgrund av detta vill jag fråga statsrådet Andreas Carlson:
Avser statsrådet och regeringen att ta initiativ för att A-traktorer ska kunna framföras i 45 kilometer i timmen?
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Svar på skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

