Yacoub Hanna Shamoun
Skriftlig fråga 2005/06:1349 av Enochson, Annelie (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2006-03-31
- Inlämnad
- 2006-03-31
- Besvarad
- 2006-04-05
- Svar anmält
- 2006-04-05
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 31 mars
Fråga 2005/06:1349 av Annelie Enochson (kd) till utrikesminister Carin Jämtin (s)
Yacoub Hanna Shamoun
Ingen vet hur många som utan rannsakan och dom i dag sitter fängslade i Syriens häkten och mörka fängelsehålor. Inte ens de fängslades familjer vet något om hur deras fängslade anhöriga behandlas, vilka typer av tortyr de utsätts för eller om de över huvud taget lever.
Styrelsen för Svenska kommittén för assyrier, SKA, har fått kännedom om att en assyrisk man, Yacoub Hanna Shamoun, sedan tjugo år finns i fängelset Al-Saydnaia utan fri rättegång eller dom.
Yacoub Hanna Shamouns tragedi började 1985 då han tillsammans med sin familj återvände från Libanon. Han hade arbetat där sedan 1972. Trots löften om amnesti fängslades både Yacoub Hanna och hans bror vid hemkomsten till Syrien. Brodern är nu frisläppt. Men Yacoub är sedan 1985 fängslad och utsatt för tortyr.
Den syriska statens behandling av Yacoub Hanna Shamoun står i strid med dess löften om att mänskliga rättigheter och juridiska rättsprinciper ska råda i landet. Påståenden om öppna, ärliga och rättvisa rättegångar, oberoende juridiskt rättssystem och fungerande mänskliga rättigheter existerar således inte.
Avser utrikesministern att vidta några åtgärder för att via sina internationella kontakter och med hänvisning till de mänskliga rättigheterna kräva att assyriern Yacoub Hanna Shamoun genast ges en fri och rättvis rättegång?
Svar på skriftlig fråga 2005/06:1349 besvarad av Carin Jämtin
den 5 april
Svar på fråga 2005/06:1349 om Yacoub Hanna Shamoun
Utrikesminister Carin Jämtin
Annelie Enochson har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder för att via internationella kontakter och med hänvisning till de mänskliga rättigheterna kräva att assyriern Yacoub Hanna Shamoun genast ges en fri och rättvis rättegång. Fallet gäller en person som enligt uppgift i frågan ska ha suttit fängslad utan rättegång i Syrien i 21 år.
Utrikesförvaltningen har i dagsläget inga konkreta uppgifter om Shamoun. Vi har dock inlett en skyndsam undersökning för att ta reda på sakläget i frågan.
Sverige och EU följer noga situationen för de mänskliga rättigheterna i Syrien och hur landet uppfyller sina folkrättsliga skyldigheter. Rätt till domstolsprövning inom skälig tid följer av artikel 14:1 i FN:s konvention om de medborgerliga och politiska rättigheterna, som Syrien tillträtt och sålunda är skyldigt att följa. Om det stämmer att personen Shamoun suttit fängslad utan rättegång under så lång tid som uppges är det en mycket grov kränkning av konventionen och av den enskilda individens mänskliga rättigheter.
I detta sammanhang vill jag framhålla att både Sverige och EU följer utvecklingen i enskilda fall som kommer till vår kännedom och tar upp dessa med de syriska myndigheterna när det finns anledning att konstatera att de medborgerliga och politiska rättigheterna inte respekteras.
Eftersom fallet sägs gälla en assyrier vill jag till slut understryka att minoriteters ställning är en fråga som Sverige fäster stor vikt vid; det gäller assyrier/syrianer och andra grupper i Syrien.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

