vistelsebegreppet
Skriftlig fråga 2003/04:954 av Larsson , Jan-Olof (s)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2004-03-19
- Anmäld
- 2004-03-23
- Besvarad
- 2004-03-24
- Svar anmält
- 2004-03-24
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
den 19 mars
Fråga 2003/04:954
av Jan-Olof Larsson (s) till socialminister Lars Engqvist om vistelsebegreppetMed anledning av EU:s utvidgning den 1 maj vill regeringen införa undantagsregler, för att vi ska få tid till att se över vår sociallagstiftning. Bland annat ska vistelsebegreppet utredas då det är något som kan få till följd att Sverige åsamkas stora sociala kostnader.
Vistelsebegreppet har tidigare tagits upp i riksdagen, genom motioner, interpellationer och skriftliga frågor. Då har det handlat om de kostnader som små turistkommuner får för den sociala sektorn när kommunernas befolkning ökar kraftigt under turistsäsong. Även här är regeln att vistelsekommunen får stå för kostnaderna, trots att det är i hemkommunen som gästerna betalar skatt.
Det finns därmed en parallell till problematiken inom EU, i så måtto att välfärden bekostas av en annan geografisk enhet än där skatten tas in.
Socialministern har inte visat någon förståelse för att den besökta kommunen ska ha rätt att skicka räkningen för sociala kostnader till hemkommunen, på det sätt som redan sker inom sjukvården. Att den som är i behov av socialtjänsten inte ska förhindras att besöka andra kommuner än hemkommunen är vi alla överens om.
Kommer socialministern att göra en översyn av vistelsebegreppet även med avseende på sociala kostnader för personer som vistas i en annan kommun än hemkommunen?
Svar på skriftlig fråga 2003/04:954 besvarad av Morgan Johansson
den 24 mars
Svar på fråga 2003/04:954 om vistelsebegreppet
Statsrådet Morgan Johansson
Jan-Olof Larsson har frågat mig om jag i samband med föreslagna undantagsregler med anledning av EU:s utvidgning även kommer att göra en översyn av vistelsebegreppet med avseende på sociala kostnader för personer som vistas i en annan kommun än hemkommunen.
I regeringens skrivelse (Skr. 2003/04:119) om särskilda regler under en övergångsperiod för arbetstagare från nya medlemsstater enligt anslutningsfördraget, aviseras att en översyn ska göras av möjligheten till begränsning av rätten till bistånd enligt socialtjänstlagen. Uppdraget kommer inte att handla om att se över vistelsebegreppet i sig, utan om att se över möjligheterna till begränsning av rätten till bistånd enligt socialtjänstlagen för arbetssökande unionsmedborgare som inte tidigare arbetat i Sverige och som inte omfattas av den EG-rättsliga principen om likabehandling.
Vidare kommer att ingå i uppdraget att se över möjligheten att ha ett kvalificeringssystem för att vara berättigad till bistånd enligt socialtjänstlagen och insatser enligt lagen (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS) med beaktande av internationella konventioner som Sverige är bunden av, likabehandlingsprincipen och gällande lagstiftning mot diskriminering.
Likabehandlingsprincipen innebär att en EU-medborgare och dennes familjemedlemmar ska behandlas på samma sätt som värdlandets egna medborgare när det gäller rätten till sociala förmåner.
Det finns ingen anledning att i nuläget föregripa den kommande utredningen, men i det fall utredningen bedömer det vara möjligt att införa ett kvalificeringssystem och översynen resulterar i förändringar som rör socialtjänstens vistelsebegrepp, kommer dessa förändringar att gälla för såväl medborgare från andra EU-länder som personer som redan bor i Sverige.
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
