Viseringsärenden

Skriftlig fråga 2008/09:641 av Wahlström, Göte (s)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2009-02-19
Inlämnad
2009-02-19
Besvarad
2009-02-25
Svar anmält
2009-02-25

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 19 februari

Fråga

2008/09:641 Viseringsärenden

av Göte Wahlström (s)

till statsrådet Tobias Billström (m)

De svenska viseringsreglerna bygger på såväl Schengenregler som nationella svenska regler. Tidigare hade Migrationsverkets styrelse fått i uppdrag att fastlägga de nationella reglerna.

När Migrationsverkets styrelse nu upphört att existera och ersatts av ett så kallat insynsråd har beslutanderätten i viseringsärenden överförts på generaldirektören. Detta innebär att generaldirektören har ett stort ansvar i ett stort antal enskilda ärenden.

Även om många av de hundratusentals beslut som årligen fattas om visering ligger på delegation hos utlandsmyndigheterna så kvarstår många och ibland komplicerade ärenden.

Jag vill därför fråga statsrådet om han avser att ta initiativ till några förändringar med anledning av den nyordning som nu finns i beslutsordningen vad gäller viseringsärenden.

Svar på skriftlig fråga 2008/09:641 besvarad av Statsrådet Tobias Billström

den 25 februari

Svar på fråga

2008/09:641 Viseringsärenden

Statsrådet Tobias Billström

Göte Wahlström har frågat mig om jag avser att ta initiativ till några förändringar med anledning av den nyordning som nu finns i beslutsordningen vad gäller viseringsärenden.

Under 2008 avgjordes nära 232 000 viseringsärenden vid de svenska utlandsmyndigheterna. 3 725 ansökningar överlämnades från utlandsmyndigheterna till Migrationsverket för avgörande.

Före den 1 januari 2008 leddes Migrationsverket av en generaldirektör och en styrelse med begränsat ansvar. Enligt Migrationsverkets instruktion skulle styrelsen bland annat fatta beslut om viseringspraxis. I samband med att en ny myndighetsförordning trädde i kraft den 1 januari 2008 avskaffades ledningsformen styrelse med begränsat ansvar och Migrationsverket blev en så kallad enrådighetsmyndighet, vilket innebär att generaldirektören ensam har det yttersta ansvaret för verksamheten.

Migrationsverkets instruktion innehåller numera inte några bestämmelser om vem som ska besluta när det gäller viseringspraxis. Det innebär att myndigheten själv avgör vem eller vilka som ska fatta sådana beslut. För närvarande fattas beslut om viseringspraxis av generaldirektören.

Det saknas anledning att vidta några åtgärder för att ändra den nuvarande ordningen.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.