viltstängsel

Skriftlig fråga 2000/01:914 av Skårvik, Kenth (fp)

Frågan är besvarad

Avslut
Skriftlig fråga är färdigbehandlat
Inlämnad:
2001-03-16
Besvarad:
2001-03-22
Anmäld:
2001-03-27

den 16 mars

Fråga 2000/01:914

av Kenth Skårvik (fp) till näringsminister Björn Rosengren om viltstängsel

Ett antal människor omkommer eller skadas varje år på våra vägar i samband med viltolyckor. Bakom varje olycka döljer sig en personlig tragedi men kostnaderna för samhället är också betydande. I samband med ny- eller ombyggnader av vägar har man på många håll satt upp viltstängsel för att höja säkerheten. Det är däremot sällan som viltstängsel sätts upp som skydd vid övriga olycksdrabbade vägar om ingen ombyggnation görs.

Vägverket har nu deklarerat att de kommer att öka det förebyggande trafiksäkerhetsarbetet. Det borde också innebära att uppsättande av viltstängsel prioriteras längs alla olycksdrabbade vägar.

Med hänvisning till det anförda vill jag ställa följande fråga till näringsministern:

Är näringsministern beredd att medverka till att Vägverket prioriterar viltstängsel längs de vägsträckor i landet som är särskilt drabbade av viltolyckor?

Övrigt om skriftliga frågan

Intressenter