Växande problem med mördarsnigel
Skriftlig fråga 2006/07:1491 av Sacrédeus, Lennart (kd)
Frågan är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2007-07-12
- Besvarad
- 2007-07-25
- Besvarad
- 2007-07-26
- Anmäld
- 2007-08-16
- Svar anmält
- 2007-08-16
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.
Fråga
2006/07:1491 Växande problem med mördarsnigel
av Lennart Sacrédeus (kd)
till jordbruksminister Eskil Erlandsson (c)
Ett av sommarens stora nöjen för många svenskar är att odla en egen trädgårdstäppa. Emellertid är det inte längre bara ogräs och välkända svenska skadedjur som ska hållas i schack, utan även den från Spanien på 1970-talet inkomna spansk skogssnigel, även kallad mördarsnigel.
Denna snigel har visat sig nästan omöjlig att utrota, samtidigt som den ställer till stora skador i odlingarna. Inga godkända bekämpningsmedel finns att tillgå i Sverige, varför många väljer att olagligt importera existerande snigelbekämpningsmedel från bland annat Danmark.
Ett annat problem är att förekomsten nu är så omfattande att mördarsnigeln även har börjat sprida sig inom den kommersiella grönsaksodlingen med början i Skåne. Dessutom ger den sig på böndernas höbalar, vilket gör att kvaliteten försämras och höet kan orsaka problem i djurhållningen.
Vilka åtgärder ämnar jordbruksministern vidta för att underlätta bekämpningen av den så kallade mördarsnigeln, sett i ljuset av dess kraftiga expansion och de tilltagande problemen den orsakar?
Svar på skriftlig fråga 2006/07:1491 besvarad av Jordbruksminister Eskil Erlandsson
den 25 juli
Svar på fråga
2006/07:1491 Växande problem med mördarsnigel
Jordbruksminister Eskil Erlandsson
Lennart Sacrédeus har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att underlätta bekämpningen av den så kallade mördarsnigeln.
Mördarsnigeln har under senare år i allt högre grad konstaterats orsaka problem för odlingen inom såväl lantbruket som trädgårdsodlingen. Det har ansetts troligt att spridningen av snigeln till stor del kan kopplas till handeln med växtprodukter.
För att minimera spridningen av sniglarna är det viktigt att de växtprodukter som säljs på marknaden håller en god kvalitet och inte bidrar till spridningen av sniglarna. Detta är givetvis primärt ett ansvar för näringen själv. Myndigheterna håller uppsikt och följer noggrant utvecklingen. Möjligheten att från samhällets sida ställa ytterligare krav på hanteringen av det växtmaterial som produceras och saluförs kommersiellt i plantskolor med mera bör därutöver kunna övervägas.
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Skriftliga frågor
Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

