vätgas

Skriftlig fråga 1997/98:466 av Goës, Eva (mp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
1998-02-19
Besvarad
1998-02-25
Anmäld
1998-03-02

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

Fråga 1997/98:466 av Eva Goës (mp) till miljöministern om vätgas

Utvecklingen av drivmedel för fordon är en av de viktigaste politiska frågorna för att klimatkonventionens sänkta koldioxidmål skall kunna uppfyllas. Miljöpartiet vill satsa stort på järnvägen. Men det behövs också en reell omställning av bilismen.

För att kunna ställa om krävs ett skattesystem som gynnar miljövänliga energislag, så att satsningen på fordonskonstruktioner med andra drivmedel får en möjlighet att överleva ekonomiskt. Jag tänker på fordon som drivs på vätgas. De är ekologiskt hållbara och borde befrias från eventuella pålagor som hindrar utvecklingen av dessa fordon och drivmedel. Undantag från den generella skattesatsen bör inte enbart ske på kort sikt utan utsträckt i tiden, beroende på att drivmedlet tagits fram på ett miljövänligt sätt och utsläppen är nära noll.

Min fråga till miljöministern är:

Avser ministern att agera för att vätgasen blir skattebefriad på lång sikt?

 

Svar på skriftlig fråga 1997/98:466 besvarad av , ()

Svar på fråga 1997/98:466 om vätgas
    Statsrådet Thomas Östros

Eva Goës har frågat miljöministern om hon avser att agera för att vätgasen blir skattebefriad på lång sikt.

Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som skall svara på frågan.

Sedan Sveriges medlemskap i EU har den svenska energiskattelagstiftningen anpassats till gemenskapsrätten. Beskattning av fordonsbränslen regleras av det s.k. mineraloljedirektivet (rådets direktiv 92/81/EEG om harmonisering för strukturerna för punktskatter på mineraloljor). Av detta följer att vissa minimiskattenivåer måste iakttas vad gäller beskattningen av samtliga fordonsbränslen, dvs. såväl fossila som förnyelsebara drivmedel. Dessa minimiskattenivåer anges i rådets direktiv 92/82/EEG om tillnärmning av punktskattesatser för mineraloljor.

Mineraloljedirektivet ger dock medlemsstaterna möjlighet att medge skattelättnader för bränslen som används i försöksverksamhet inom ramen för pilotprojekt som syftar till att utveckla mer miljövänliga bränslen. Regeringen har i 2 kap. 12 § lagen (1994:1776) om skatt på energi getts en möjlighet att ge sådana pilotprojektsdispenser.

Gemenskapsrätten ger således inte möjlighet till generell skattenedsättning för t.ex. vätgas och biodrivmedel. Med stöd av pilotprojektsregeln har dock regeringen hittills både upprätthållit och utvidgat området för skattenedsättning av biodrivmedel, i förhållande till tiden före EU-medlemskapet.

Regeringen kommer inom kort att se över tillämpningen av pilotprojektsdispenserna i syfte att renodla just försöksverksamheten och få till stånd en noggrann uppföljning och utvärdering av de olika projekten. Även statsstödsreglerna kommer att uppmärksammas i detta sammanhang.

Försök med vätgasdrift tyder på mycket små utsläpp, även om det finns vissa problem med risk för förhöjda utsläpp av kväveoxider. Framför allt distributionen av vätgas är dock komplicerad och förenad med stora kostnader. På grund av brand- och explosionsrisken kräver såväl distribution som användning mycket rigorösa säkerhetsbestämmelser. Motortekniken är inte heller fullt utvecklad.

Regeringen kommer att ta ställning till skattenedsättning för vätgasdrift när det finns en ansökan härom, dvs. regeringen följer den rutin som generellt finns för ansökningar om skattenedsättning för alternativa drivmedel.

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.