Vasallen och Botkyrka flygklubb

Skriftlig fråga 2001/02:1072 av Pilsäter, Karin (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad
2002-04-18
Anmäld
2002-04-23
Besvarad
2002-04-23

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 18 april

Fråga 2001/02:1072

av Karin Pilsäter (fp) till finansminister Bosse Ringholm om Vasallen och Botkyrka flygklubb

Statsministern och regeringen har vid flera tillfällen uttalat att det gamla flottiljområdet i Tullinge (F 18) ska användas för en bostadsexploatering om ca 3 000 lägenheter. Det kan i sig ifrågasättas om det är staten som ska bestämma var det ska byggas bostäder i en kommun.

Marken ägs i dag av staten i form av det statliga bolaget F 18 Vasallen AB. På området finns i dag annan verksamhet i form av bl.a. den ideella Botkyrka flygklubb. Flygklubben har sagts upp från sitt avtal utan att staten genom F 18 Vasallen har kunnat anvisa flygklubben en alternativ plats för sin verksamhet. Det har t.o.m. talats om en avhysning av flygklubben med hjälp av kronofogden från F 18 Vasallens sida. Risken är stor att om inte frågan hanteras rätt så står Stockholmsregionen helt utan en småflygplats inom en snar framtid. Det har också framkommit att staten genom sitt eget bolag har sagt upp annan statlig verksamhet på F 18-området utan att anvisa annan plats. Det gäller polisens träningsverksamhet som nu också hotas av avhysning.

Enligt min mening är det ytterst kränkande och olämpligt av staten att behandla en ideell förening på det sätt som man gjort med Botkyrka flygklubb.

Med hänvisning till det anförda skulle jag vilja ställa följande fråga:

Är statsrådet beredd att ta upp en diskussion med F 18 Vasallen AB så att en tillfredsställande lösning kan nås för Botkyrka flygklubb?

Svar på skriftlig fråga 2001/02:1072 besvarad av finansminister Bosse Ringholm

den 24 april

Svar på fråga 2001/02:1072 om Vasallen och Botkyrka flygklubb

Finansminister Bosse Ringholm

Karin Pilsäter har frågat mig om jag är beredd att ta upp en diskussion med F 18 Vasallen AB så att en tillfredställande lösning kan nås för Botkyrka Flygklubb.

Fastighetsbolaget Vasallen AB har riksdagens uppdrag att i nära samarbete med kommun och näringsliv utveckla och förädla av Försvarsmakten nedlagda försvarsfastigheter. För området i Tullinge innebär detta att i enlighet med Botkyrka kommuns planer omvandla området till ett nytt naturnära och småskaligt bostadsområde, Riksten friluftstad. Botkyrka kommun bidrar på så sätt till försöken att lösa Stockholmsregionens bostadsbrist. Det är naturligtvis beklagligt att Botkyrka Flygklubb nödgas flytta. I sammanhanget vill jag nämna att kommunens planer har stöd av flera oppositionspartier.

Vasallen AB har sagt upp hyresavtalet med Botkyrka Flygklubb med verkan fr.o.m. den 31 december 2001. Vasallen AB har lämnat ett erbjudande om förlängning av hyresavtalet med flygklubben till hösten 2002 för att till viss del tillmötesgå flygklubbens krav och då de första fysiska förberedelsearbetena för bostadsbebyggelsen är planerade. Flygklubben valde att avböja erbjudandet och flygverksamheten fortgår nu i avvaktan på tingsrättens beslut i frågan. Enligt bolaget har man vid upprepade tillfällen varit i kontakt med flygklubben men alla försök till samförståndslösning har varit resultatlösa.

Vasallen AB är en egen juridisk person och sköter sin verksamhet självständigt. Jag har fullt förtroende för Vasallen AB:s styrelse och finner ingen anledning att vidta några åtgärder i ärendet.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.